שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1טבע וארכיאולוגיה בליבה של עיר

טבע וארכיאולוגיה בליבה של עיר

 

מזג האוויר של השבועות האחרונים, הביא לתוך ליבה של תל אביב, שפע של פריחה צבעונית, באחד מהפינות הירוקות שעוד נותרו בעיר.

באחד האזורים היקרים  בצפון ת"א, מסתתרת שמורת טבע קטנה. כל חורף מחליפה שמורה זו צבעים אחת לכמה ימים ומהווה מוקד לפריחה תקופתית מרהיבה של סוגי פרחים שונים:  סביונים  וסייפנים, כלניות ואירוסים ומעל  לכל נרקיסים שגם העניקו למקום את שמו: עמק הנרקיסים או גבעת הנרקיסים.

אולם מעטים יודעים שבמקום מרהיב זה בגבול ת"א ורמת השרון, שאולי עוד רגע ייכבש גם הוא על ידי קבלנים ובוני מגדלי מגורים, חבוי גם אחד האתרים הארכיאולוגים המרתקים והחשובים בגוש דן: מערכת קברים מרהיבה חצובה בסלע, של שומרונים ואולי גם יהודים מלפני יותר מ 1500 שנה, בתקופה הרומית ביזנטית.

לשכיית חמדה מיוחדת זו ניתן להגיע מהחלק הצפוני של רמת אביב ג'. ליד הבית ברחוב דרזנר מס' 73, קיים  שביל ציבורי פתוח ודרכו ניתן תוך שניות להגיע למרחבים הצבעוניים ולשכוח שבעצם נמצאים בלב הבנוי של גוש דן. יש המגיעים למקום גם ברכיבה על סוסים מאזור רמת השרון, או חוות הדלק בגלילות  ויש שאינם מהססים לחבל ולפגוע בשטחי הפריחה וחולפים בשדות הירוקים ברכבי השטח המפוארים שלהם.

השטח הירוק הוא גם גן עדן לילדים. תלוליות הכורכר הטבעיות שעוד נותרו בשטח, מהוות מוקדי משחקים לצעירים, טיפוס לגובה הגבעה בסיוע חבלים, תצפיות על האזור ועוד. השטח המתפרס עד דרומית לחוות הדלק לשעבר בגלילות, מחולק על ידי ואדי, שבחלק מהאזורים ניתן לחצות אותו ללא קושי, ומבלי להירטב גם לאחר ימי הגשם והשיטפונות.

אך ההפתעה הגדולה שמורה במרכז בקצה המזרחי של השמורה הפרחונית המיוחדת הזו. כאן  חבוי  אתר  ארכיאולוגי  מקסים שנחשף במקרה במהלך סלילת מסילת הרכבת מת"א לחיפה בראשית שנות ה-50.

 למקום אין שם רשמי ויש המכנים את המקום בשם "מערות אפיקה" או "מערות תל ברוך".  זאת למרות שבעבר רשות העתיקות הציבה מספר שלטים במקום, אך אלו מזמן התבלו או נגנבו על  ידי זרים.

הקבר הראשון התגלה תוך כדי חציבת כורכר לבניית המסילה. במהלך שנתיים בין 1951-1952 ביצע במקום חפירות ארכיאולוגיות, ד"ר יעקב קפלן, שהיה אז ארכיאולוג עיריית תל אביב ומנהל המוזיאון הארכאולוגי ביפו. ב-1989 התבצעו  המשך החפירות על ידי רשות העתיקות, עם סלילת  נתיבי איילות. לאחר שנערכו גם חפירות הצלה במקום, נחשפו  בסופו של דבר שמונה מערכות קברים חצובות בסלע הכורכר. הסתבר שלכל מערכת-קבר שהיא בגודל 2.5 על 2.5 מטרים, יש חצר עם מדרגות לירידה, כאשר לאורך קירות החצר נחצבו ספסלים לישיבה. מהחצר יש פתח לאולם קבורה, בו יש כוכים ומקמרים בהם הונחו ארונות המתים. ד"ר קפלן מצא גם כי דרך סתימת הקברים כאן הייתה שונה ממקומות אחרים ברחבי א"י כמו למשל מין שיטה שהייתה נהוגה  "בבית שערים" בהם נסתם  אולם הקברים על ידי דלת מלבנית הסובבת על צירה. מסתבר כי פתח אולם הקברים בשטח זה  נסתם על ידי לוח אבן גדול ועגול  המכונה "גולל" שעדיין אחדים ממנוי מצויים במקום.

בקברים נמצאו  אוצר של ממש שהיו כלי מנחות שהונחו לצד הקברים כמו נרות וכלי חרס מעוטרים עשויים בדפוס וחתומים, כלי זכוכית, אצעדות , טבעות ותליונים, וכן מטבעות באמצעותן ניתן היה לקבוע כי מדובר בקברים מהמאות הרביעית והחמישית לספירה. אחד הממצאים שהתגלו בחפירות האתר הוא קמע ברונזה, עליו נכתבו בכתב שומרוני קטעי פסוקים: " ה' גיבור, ה', שמד", ו"אין כאל ישרון". "ה' אחד".  על פי קביעותיו של ד"ר קפלן, גם בספרו "הארכאולוגיה וההיסטוריה של ת"א ויפו", האתר היה בית קברות שומרוני ואולי אפילו גם יהודי, במהלך המאות הרביעית והחמישית לספירה, בעיקר של אנשי ישוב שומרוני קדום ששכן בח'רבת אל-ע'ורה, הנמצאת מעברם השני של נתיבי אילון, בין מטעי הכפר הירוק. הקבורה במקום פסקה לאחר כישלון מרד השומרונים בשנת 529.  את הממצאים  שנתגלו העביר ד"ר קפלן למוזיאון שניהל ביפו שעתיד להיפתח מחדש לקהל.

מסתבר שלעיתים לא צריך לרוץ ולטייל הרחק מאזור המגורים. לפחות לתושבי תל אביב, יש ממש בתוך העיר פינה מקסימה ומרהיבה המשלבת ארכיאולוגיה וטבע חופשי ויש רק לקוות שהשטח הזה ימשיך להיות פתוח לציבור ולא יכוסה בקרוב כולו בבטון.

 

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.