שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1ניוז-לטר מספר 32 - 27.9.2012 - מי היה ויליאם ואן דה-ואלדה, מה עשה בא"י במחצית המאה ה-19 ומה כתב על מגדל צדק, יפו ואזורים רבים בארץ הקודש?

יום חמישי 27 בספטמבר 2012 - יא תשרי תשע"ג  ניוזלטר מס' 32
מי היה ויליאם ואן דה-ואלדה, מה עשה בא"י במחצית המאה ה-19 ומה כתב על מגדל צדק, יפו ואזורים רבים בארץ הקודש?

בחג הסוכות  נהוג לארח בסוכה אורחים רבים, מסורת הקיימת בקהילות ישראל מזה דורות. הרי המילה אושפיזין מקורה בארמית אורחים, והוא למעשה כינוי לנשמותיהם של שבעה אישים מאבות העם היהודי, שעל-פי הקבלה באים להתארח בסוכותיהם של בני ישראל במהלך שבעת ימי חג הסוכות. בכל יום מגיע לסוכה, על פי המסורת, "אורח" אחד מן השבעה. ביום הראשון אברהם, ביום השני יצחק, ביום שלישי יעקב, ביום הרביעי משה, ביום החמישי אהרן, ביום השישי יוסף וביום השביעי דוד. 

במהלך המאה ה-19, בין היתר בעקבות כיבוש נפוליאון, התעוררה באירופה התעניינות גדולה ביותר בא"י, ולמרחבי הארץ הגיעו אורחים רבים, כמומחים שונים אך גם כחוקרים וכצליינים. רבים מהם פרסמו את עדות ביקורם בספרים או במפות, המהוות עד היום בסיס חשוב למחקר תולדות ארץ ישראל. אבי המחקר  הגאוגרפי היסטורי כיום,חתן פרס ישראל,  פרופ' יהושע בן אריה, סקר כבר לפני יותר מ-40 שנה בספרו, ארץ ישראל במאה הי"ט: גילויה מחדש. (הוצאת החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה,( 1970.  את עבודתם ותרומתם של כ-200 חוקרים שביקרו
בארץ ישראל במאה ה-19. 

חוקרים חשובים נוספים היו במשלחת אמריקאית בראשותו של לויטננט ויליאם פרנסיס לינטש שיצאה לחקור את ים המלח ושקע הירדן. עיקר הישגי המשלחת היה מדידת העומק של ים המלח. משלחת בראשות החוקר הצרפתי פלוסין דה סוסי ביקרה בארץ ישראל פעמיים (1851, 1863 ).


ב-1799 ביקרה בארץ משלחת צבאית של מודדים ואנשי מיפוי מטעם נפוליאון בראשותו של פייר ג'קוטין.  ב-1807 ביקר בארץ החוקר הגרמני אולריך זיטצן, חקר לבדו את ים המלח ובהמשך ביקר בתימן שם נרצח בהרעלה על ידי האימאם
של תימן. 

ב-1812 ביקר אצלנו החוקר האנגלי ממוצא שוויצרי, ג'ון לואיס  בורקהארדט ועל יסוד מימצאיו ביקר בארץ ב 1824 ג'וסיה קונדר שפרסם מדריך גיאוגרפי ראשון לארץ ישראל. אדוארד רובינסון, כומר וחוקר מקרא אמריקאי. מחשובי חוקרי ארץ ישראל במאה ה-19, שבשנים 1838 ו-1852 יצא לשני מסעות מחקר ממושכים בארץ-ישראל בניסיון לאתר ולזהות אתרים מקראיים אותנטיים. את תוצאות מחקרו הגיאוגרפי היסטורי המפואר, פרסם בספר בן שלושה כרכים בשנת 1841. טיטוס טובלר, רופא ואיש מדע שוויצרי ביקר בארץ ישראל ארבע פעמים. חקר את הטופוגרפיה של ירושלים וסביבותיה והקדיש מאמץ לחקר הספרות הקדומה על ארץ ישראל. לשם כך עבר ונבר בספריות מפורסמות וחיטט במנזרים וכנסיות נידחות. את כל ממצאיו ליקט בשנת 1867 לספר בעל היקף עצום.

קרן החקר הבריטית הוקמה ביוני 1865, והורכבה מאנשי חיל המהנדסים הבריטי בראשותו של צ'ארלס וויליאם וילסון. משלחתו חקרה אזורים שונים ותוצאות המחקר פורסמו ע"י קרן החקר וכן ע"י ווילסון. בשנת 1867 יצאה משלחת שנייה בראשותו של הקצין צ'ארלס וורן וב-1868, יצאה המשלחת השלישית של הקרן, בראשותו של וילסון. אחריה, יצאו משלחות נוספות בראשותם של קלאוד קונדר והרברט קיצ'נר.  כך אפשר למנות גם את קלימנט פללה וליאון גאליברף ג'ימס פין, הנרי בייקר טריסטראם, לורנס אוליפנט ורבים אחרים.

אחד החוקרים  הזרים, היותר מיוחדים שביקרו בארץ ישראל במחצית המאה ה-19, היה הולנדי בשם קרל ויליאם ואן דה-ואלדה,   (CM.W. Van De Velde) שהגיע לארץ ישראל בראש משלחת הולנדית למטרת מיפוי ארץ הקודש והחל ממרס  1851 עד מחצית  1852 סקרה וסיירה את מרחבי ארץ ישראל. במהלך 1852 פרסם ואן דה-ואלדה את ממצאי ביקורו בארץ ובמסגרת זו פרסם גם מפה בת 8 גיליונות וכן מפה מיוחדת של ירושלים, מפות שנחשבו למוסמכות ביותר של ארץ הקודש עד לפורום המפות של קרן החקר הבריטית PEF. ואן דה ולדה היה קרטוגרף במקצועו בשירות המושבות ההולנדיות, והגיע לארץ ישראל במטרה למפות באופן מדעי את ארץ הקודש. לשם הכנת המפה הוא חצה את הארץ לאורכה ולרוחבה פעמים רבות. במפותיו הוא מתייחס לטופוגרפיה, ליישובים ולאתרים ארכיאולוגיים.  ואן דה-ואלדה כתב גם מעין יומן מסע - מכתבים מפורטים לידיד על קורותיו וחוויותיו במהלך מסעותיו. את אלה הוא ליקט לספר בשם "מסע בסוריה ופלסטינה" שהתפרסם בשנת 1852.


בספרו "מסע בסוריה ופלסטינה" כותב  ואן דה-ואלדה בהרחבה למשל על היהודים בחצביה, על כפר ברעם על חיפה ועכו. ואן דה-ואלדה כרבים לפניו מרחיב כמובן על יפו, אותה הוא מכנה בספרו כמה פעמים "גני יפו" ומתארם כ"נס הפריון". ואן דה-ואלדה כותב גם על עתידה של העיר, לפחות בעיניו. הוא מספר על טבריה ועל רעידת האדמה שהיתה בצפת ב-1 בינואר 1837 ואינו מחמיץ ביקור בישוב היהודי בחברון וכמובן על ירושלים. 

בין היתר מספר ואן דה-ואלדה בספרו על ויכוח שהיה לו עם רבי נתן בירושלים, יליד אמסטרדם.  קטע מיוחד בספרו של ואן דה-ואלדה גם על מגדל צדק
מקום המצוין אצלו בישוב עתיד בצפונה של יפו. ואן דה-ואלדה כותב כי במהלך ביקורו במגדל צדק נהנה משפע של אוכל, הרבה חום ואהבה וכפי שתיאר זאת: "כוס קפה בוץ, או יותר נכון, בוץ של קפה", אגב ברשות הטבע והגנים, מקיימים מידי פעם בגן הלאומי מגדל צדק, הפתוח לביקור חינם אין כסף, סיור לילי בגן לאומי מגדל צדק לאור עששיות. הממוקד בעקבות סיפורו של הנוסע ההולנדי המכובד. סיור כזה צפוי במהלך חול המועד סוכות.

הגן לאומי מגדל צדק, המצוי בסמוך לראש העיין הוא אחד המקומות היותר מיוחדים באיזור גוש דן ומוקד מומלץ לסיורים במהלך חופשת הסוכות. לאורך שנים רבות המקום היה מוזנח ופורעי חוק הפכו אותו למזבלה ולמקום שניתן להשחית. אולם בשנים האחרונות מקדמת רשות הטבע והגנים עבודה רבה בשטח. הוכשר במקום מסלול הליכה לגבעת קבר השייך, ממנו ניתן לעשות תצפית מרהיבה על האיזור. נעשו עבודות שיקום של החאן, הוצאת מאות משאיות עם פסולת (במימון של מיליוני שקלים מהמשרד להגנת הסביבה), הכשרת שביל וחניה. הרשות יוזמת פיתוח והכשרה נרחבים שיאפשרו לעשות טיולים בסגנונות שונים: פריחה, מורשת כולל כפר החוצבים/חאן/קרבות מלחמת העצמאות.


מגדל אפק הוא הוא למעשה מבצר צלבני, הבנוי על יסודות קדומים יותר, וחולש על  מעבר אפק בו עברה דרך הים ההיסטורית. האתר נמצא בפסגת גבעה בגובה 141 מ'. השם העברי  מופיע בכתביו של יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלביוס). המקום מכונה גם מגדל צדק ובערבית  מג'דל יבא - "המגדל השולט". 

מגדל צדק הוא כיום  הוא שרידי של יישוב קדום ומצודה על שם העיר אפק 
המזוהה עם תל אפק (אנטיפטריס) הסמוך. מגדל אפק    מוקף על ידי שרידי הכפר הערבי מג'דל יאבא ששכן במקום עד מלחמת העצמאות. המצודה   חולשת על "מעבר אפק" שהוא מעבר צר בדרך  הים (Via Maris) שהובילה  ממצרים דרך ארץ ישראל לארם נהריים. מעבר דרך הים במישור הצר בין תל אפק למגדל אפק היה
נחוץ כדי לעקוף את נחל הירקון וכן את הביצות והנחלים של אזור השרון. בתקופת בית שני  היה כאן ישוב יהודי בשם מגדל אפק שנהרס על ידי הרומאים בזמן המרד הגדול בשנת 67.


בתחילת המאה ה-12, בתקופה הצלבנית, הוקמה במקום מצודה בידי משפחת איבלין בשם "מיראבל" (Mirabel - יפה נוף) על שום הנוף היפה הנשקף משם. בשנת 1187 נכבשה המצודה בידי המוסלמים. בשנת 1191 במסע הצלב השלישי נהרסה המצודה על ידי המוסלמים אך נבנתה בידי הממלוכים. 

מהמאה ה-16 היה כאן כפר בשם מג'דל יאבא. במאה ה-19 השתלט על האזור שייח' צאדק אל ג'מעיני ובנה טירה על חורבות המצודה לריכוז שלטונו ולצורך גביית מיסים באופן בלתי חוקי מעוברי אורח, לבסוף הגלו אותו השלטונות הטורקים. מאז הכפר מג'דל יאבא כונה על שמו גם בשם מג'דל צאדק שתורגם לעברית כ"מגדל צדק. 

על משקוף אחד החדרים במצודה חקוקה כתובת ביוונית: "המרטיריון של הקדוש קיריקוס". אבן זו נלקחה כנראה ממקום אחר ושימשה כאן בשימוש משני. מרטיריון הוא מקום זיכרון למרטיר (קדוש מעונה). לפי המסורת הנוצרים היה קיריקוס ילד בן שלוש שנהרג על אמונתו בימי הקיסר דיוקלטיאנוס בסוף המאה ה-3 לספירה. הכתובת היא מהמאה הרביעית-חמישית לספירה‏‏. 

ליד מסעף הכבישים ובכניסה אל הכפר ההרוס ניצבת אנדרטה לזכר הלוחמים במלחמת העצמאות שנפלו בכיבוש הכפר. על אדמות הכפר יושבים היום היישובים ראש העין, עינת וגבעת השלושה.

קליפ קצר על סיור במגדל צדק, ניתן לראות על ידי לחיצה בלינק הזההסברי תמונות:

תמונה 1 העליונה:    מגדל צדק מראה כללי. בצד שמאל למעלה, תמונתו של קרל ויליאם ואן דה-ואלדה
תמונה 2:     תמונתו של קרל ויליאם ואן דה-ואלדה
תמונה 3:    המצודה כפי  היא נראית כיום
תמונה 4:    פנים המצודה
תמונה 5:   אבן בשימוש משני ובה כתובת ביוונית המרטיריון של הקדוש קיריקוס

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....

בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות  גם ממידע רב בתחומי תולדות ארץ ישראל, כנסים חדשים, ספרים, סיורים ועוד 
 
 במהלך השבת  ובמהלך חול המועד סוכות אני מתכנן מספר סיורים כמו בנווה צדק והמושבה האמריקאית טמפלרית ביפו, בית הקברות טרומפלדור, נמל תל אביב הישן, חצי האי ירקון ועוד. יש להירשם מראש  באתר . 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 


מאמר חדש על תולדות ועדת השמות בעיריית תל אביב מאת אילן שחורי

, בימים אלה יצאה לאור חוברת חדשה של המגזין "ארץ וטבע" העוסק בסוגיות בתולדות א"י.

במגזין זה התפרסם  הפעם מאמר שלי על תולדות ועדת השמות בעיריית תל אביב.

לקריאת המאמר המלא - יש ללחוץ על השורה הזו 

אשמח לשמוע את חוות דעתכם

FacebookShareקטע קצר מ"ערב טוב ישראל" עם אילן שחורי ובו המלצות למסלולי סיור לתקופת החגים

, לפני ימים אחדים, השתתפתי בתכנית בערוץ הראשון בטלוויזיה "ערב טוב ישראל" ובו הבאתי צילומים שלי מצפון הארץ ומספר המלצות למסלולי סיורים בתקופת החגים. 

לצפייה בשידור עליכם ללחוץ על הלינק הזה הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בא"י ייערך באוקטובר בנווה אילן

לכבוד הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בארץ ישראל ( water in antiquity)  יערך ב-14-20 באוקטובר 2012, במלון נווה אילן ליד ירושלים.

את הכנס שייערך באנגלית וגרמנית וישתתפו בו חוקרים רבים מחו"ל, מארגן ד"ר צביקה צוק מרשות הטבע והגנים, אחד המומחים בארץ בנושא מפעלי מיים קדומים.

בכנס ישולבו הרצאות וסיורים.
פרטים מלאים על הכנס בלינק הזה:סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

חמש דקות מהצימר / אמנון גופר
הוצאת "עם עובד" והסופר ומורה הדרך אמנון גופר חברו יחדיו ובימים אלה הוציאו לאור ספרון אלבומי  חביב  בשם "חמש דקות מהצימר", חופשה אחת ו-80 טיולים בלתי נשכחים באזור הצפון. עיתוי מושלם לימים של  תחילת סוף העונה החמה, בואכה חגי תשרי והקרירות הצפונית הנעימה. שמו של הספר מרמז על הכלול בו. 

 ב-192 עמודים, עם צילומים יפים מעשה ידיה של הצלמת עדי אלדר, מביא אמנון גופר את הקורא אל 80 הצעות למסלולי טיולים הסמוכים לצימרים ובתי הארחה בצפון. טיולי, שלי עדות מחברו קצרים ונטולי מאמץ  "כאן ממש קרוב על יד הכביש, בקצה חורשה או במורד הוואדי. לא יותר מחמש דקות נסיעה ועוד קטע הליכה וכבר נגעתם".
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש חמש דקות מהצימר - יש ללחוץ כאן:  ›
כל ההתחלות / מרדכי נאור
הסופר וחוקר תולדות ארץ ישראל, ד"ר מרדכי נאור עשה זאת שוב. בימים אלה, מצטרף ספר חדש לרשימה הארוכה של למעלה מ 130 ספרים, רובם בנושאי ארץ-ישראל והעם היהודי,  שכתב וערך ד"ר מדרכי נאור.
הפעם, לקראת ראש השנה תשע"ג, החליט מוטקה נאור לעסוק בהתחלות החדשות בארץ ישראל המתחדשת מאז היציאה מחומות ירשלים במחצית המאה ה-19.  ספרו " כל ההתחלות – 120 התחלות ישראליות: בחברה, בצבא, בכלכלה ובתרבות, שיצא לאור הוצאת "מודן", הוא במתכונת אלבומית ומתפרש על פני  220 עמודים המודפסים ,בכרומו נאה וצילומים היסטוריים וכרזות נוסטלגיות המעוררות געגועים לעבר.
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש כל ההתחלות - יש ללחוץ כאן:  ›

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

מהדורה חדשה (אוגוסט) של "חדשות בעתיקות" - מדורו של ד"ר צביקה צוק

מחסן תבואה מלכותי התגלה בגן לאומי תל חצור 14 קנקני תבואה ענקיים מסוף תקופת הברוזה המאוחרת נחשפו בחפירות בתל חצור. "אנו נוגעים בקטע קטן
בגופו של פיל". כך הגדיר פרופ' בן תור את התגלית בהתכוונו למחסן של הארמון הגדול שרובו ככולו עדיין מחכה לאת החופרים.

הצינור בחניון גבעתי, גן לאומי סביב חומות ירושלים לרוב הממצא הקדום
מושך את תשומת ליבנו ואנו מתעלמים המימצא העכשווי. דווקא בחפירת הענק של חניון גבעתי בה. המיקוד הוא על התקופות הקלאסיות, לא פסחו החופרים על מימצא מימי המנדט ובעזרת האינטרנט חשפו את החברה. הבריטית שייצרה את צינור הניקוז הגדול בעל גלזורה חומה.

מצודה עלומה נחשפה בחורבת ערש בגן לאומי הרי יהודה עד כמה יכול להיות הסקר מהימן זו שאלה שתמיד נשאלת על ידי הסוקר או מי שקורא את המחקר. והנה ניתנה הזדמנות. בידי עמיחי מזר ועידו וכטל לבדוק את המצודה שהוגדרה כ'ישראלית'. האמנם? מה נתגלה ומה ההקשר ההיסטורי?

מצגת קבורה עם דמות המת נמצאה בגן לאומי סוסיתא משולבת בתוך קיר מאוחר יותר, נתגלתה מצבת קבורה הנושאת תבליט בדמותו של המת. עוד תגליות בעונת החפירות ה 13. של אוניברסיטת חיפה בסוסיתא: המזבלה העירונית, הבריכה בבית המרחץ ותגלית שיכולה לשנות את ההיסטוריוגרפיה של האזור.

הר גריזים גן לאומי חדש לאחרונה נפתח לביקורים גן לאומי חדש הר גריזים. עשר שנים היה האתר סגור ובלתי מבוקר ועתה הוא נגיש די בקלות. מצב הבטחון הנוכחי באזור מאפשר הגעה נוחה מצומת תפוח. במקום עיר הלניסטית גדולה ומרשימה שנבנתה על גבי אתרהמקודש לשומרונים.

לקריאת גליון חודש אוגוסט כולו יש ללחוץ על הלינק הזה 

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

שלל ממצאים פרה היסטוריים מרשימים נחשפים במהלך חפירות ארכיאולוגיות שמבצעת רשות העתיקות בשנה האחרונה, לקראת הרחבת כביש 79 מטעם החברה הלאומית לדרכים. החפירות מקיפות שטח רחב לאורך 800 מ', בשני צדי הכביש.   באתר עין ציפורי, שמשתרע מדרום למעין עין-ציפורי, מצויים שרידי יישובים פרי-היסטוריים מן התקופה הניאוליתית הקדם-קרמית (לפני כ-10,000 שנים) ועד לתקופת הברונזה הקדומה (לפני כ-5,000 שנים). 


לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב לתקופת ימי סוכות - בכפוף למספר הנרשמים.... באתר תל אביב שלי מופיעה רשימה מפורטת של הסיורים גם לתקופת סוכות

הסודות הכמוסים של הכרם - טעמים וריחות בכרם התימנים - יום שישי ה-28 בספטמבר בשעה 10:00 בבוקר

סיור חד פעמי המשלב את הסודות הכמוסים בכרם התימנים, סיור של ריחות וטעמים. סיור ססגוני של ריחות וטעמים בשכונה הציורים כרם התימניים בתל-אביב שהוקמה  כשכונת קרטונים ופחונים כ-30 שנה  לפני  הקמת אחוזת בית. 

לצפייה בסיור מצולם, אנא לחץ בלינק הבא:
 
http://www.youtube.com/watch?v=jUk8VmrD0_8 

אנו נכיר במהלך הסיור את הפינות הקטנות והמיוחדות בשוק ססגוני ומיוחד זה. הסיור בכרם יהיה בעקבות הבתים נמוכי הקומה, הפאות המסתלסלות השמלות הרקומות, הצעד הקליל וניחוח הפיתות הנאפות.  בין היתרנטעם  לחוח וביצה אצל נחמה.
 

נשמע על המוכתר  הראשון של הכרם משה לוי ונחום ועל הדפוס המיוחד שהקים, דפוס מל"ן, על מלכת אסתר הראשונה. נבקר בבית הצדפים, בפינות הנסתרות ובכלל נלמד על תרומתם הגדולה של התימניים לבניין הארץ, תרבותה והמאכלים שלה, מימי כפר השילוח, משה יבניאלי ובית המוטור בכינרת.
 

סיור טעמים שהוא חגיגה לא רק לחובבי הקולינריה. את הסיור יקיים, חוקר ת"א אילן שחורי,  עלות הסיור 90 שקלים (כולל הטעימות)  ונפגשים ביום שישי בבוקר  ה-28 בספטמבר - בשעה 10:00 בצהריים  בכניסה לרח' נחלת בניימין.  הסיור יתקיים בתנאי מוקדם של השתתפות עשרה אנשים.
 
הרשמה באתר תל אביב שלי  או על ידי לחיצה בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=390


מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-29 בספטמבר בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת 29 בספטמבר בשעה 16:00 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת 29 בספטמבר בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי            052-7747748      

היו היה פעם.....

, תמונה היסטורית נדירה:    יוצאים לחגיגת האסיף, חברי קיבוץ גן שמואל במחצית שנות העשרים

כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 
תיור ישראלי בכתובת:

http://www.mytour-il.co.il
 

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

,   בהזדמנות זו אני מבקש לאחל לך, ולבני משפחתך, חג סוכות שמח שנת אושר ועושר, הצלחה בכל יחד עם מגוון שנות טובות מראשית שנות ה-50. 

כל טוב מאילן שחורי וצוות אתר תיור-ישראלי   FacebookShare 

להתראות בניוזלטר הבא...

תגובות
ישנן 1  תגובות.     להוספת תגובה
1.  מעניין וחשוב
בהחלט מעניין. כמה מגדולי הסופרים הצרפתים של המאה ה-19 - לאמארטין, שאטובריאן, פלובר - נמשכו אל האוריינט המסתורי וביקרו בפלשתינא וכתבו על ביקורם בסגנון שיכול להיחשב אנטישמי - ויש הטוענים שכך - כי הם תיארו יהודים תיאור לא מחמיא אך בוודאי אמיתי, כפי שנראו אז בעיר העתיקה ובגיטאות גם - וכפי שהם נראים במאה שערים או בני ברק

אביטל עינבר
נכתב בתאריך:  28/09/2012 סגור חלונית


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.