שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1ניו-לטר 29מספר - היכן שיתפו פעולה האדריכלית יהודית סגל-שטוצלר ואדריכל הגנים יחיאל סגל ויצרו יחד נווה מדבר עירוני?


יום רביעי 29 באוגוסט 2012 - יא אלול תשע"ב  ניוזלטר מס' 29
סודו של ה"גן הנעלם" - סיפורה של "קריית מאיר" נווה המדבר המופתי והירוק בשיממון החולות של אמצע שנות ה-30 בת"א וגם כיום לא נס ליחה

במרובע הרחובות התל-אביבי, אבן גבירול, צייטלין, דובננוב ומאנה, מסתתרת שכונה ציורית, לא ידועה כל כך. בעת  בנייתה, במהלך 1934-36 נראתה כמו מבצר ענק, בודד בלב הישימון ונקראה רשמית בפני מקימיה עשירי  ומכובדי ת"א של אז, "שיכון עצמי".

שם השכונה שונה במהרה, לאחר שימים בודדים לאחר תחילת האכלוס, בספטמבר 1936, נפטר ראש העירייה האגדי של ת"א מאיר דיזנגוף והשכונה זכתה להיות הראשונה להנצחתו ונקראה "קריית מאיר".מדובר למעשה בגן ענק ובו משולבים מבני מגורים בסגנון הבאוהאוס, יחד עם עצי ירק ופרי, עבודתם של האדריכלית יהודית סגל-שטוצלר ואדריכל הגנים הידוע יחיאל סגל. 

למי שעובר גם כיום בשבילים הפנימיים של השכונה,  בעיקר כאלו המחברים את כניסות הבתים מרחוב צייטלין לרחוב מאנה, וכן בשביל המרכזי בין קבוצות הבתים, אינו יכול להתפעל  מהמחשבה המיוחדת שהושקעה עם תכנונה.   לאחר שנות הזנחה רבות, מתחיל באחרונה הליך לשיקום השכונה, עצי הירק שבה והמבנים, להחזירה לפינה הירוקה המיוחדת שהייתה לפני שנים ולשכונת עיר הגנים האמתית שצמחה בת"א. 

הרעיון להקמתה של השכונה המיוחדת הזו, הייתה יוזמתו הפרטית של עסקן עירוני, בשם שלום פחטר. הוא נואש  מהביורוקרטיה  של עיריית ת"א וביקש לתת בעיר המתפתחת  פתרון לבני המעמד הבינוני והגבוה. זאת לאחר שמספר שנים קודם לכן הוקמו בעיר שכונות לפועלים בשם "מעונות עובדים" והכוונה להקמת "שיכון עממי"
לאוכלוסייה המבוססת הייתה בעצם תגובה הולמת.בתצלומי האוויר של אמצע שנות השלושים, נראית שכונת "קריית מאיר" כמבצר מבודד  ומאיים באמצע החולות, 13 בניינים  רחבים, בני 3 קומות, בשתי שורות הנמשכות ממזרח למערב והמרווח שבניהן הוא חצר רחב ידיים. 3-4  חדרים בכל דירה. כל זאת מוקף  שדות, ביצות  כרמים ופרדסים בגבול שבין ת"א לכפר הערבי סומייל. 

איזורי המגורים העירוניים האחרים מרוחקים מהשכונה מאות מטרים ובתוככי האי האורבני המוזר הזה, חבוי גן ציורי מרהיב ביופיו שלא ניראה כזה עד אז בתולדות ההתיישבות העירונית בארץ ישראל. 


 רבים מהאישים המרכזיים בחיים של תל אביב עברו בשכונה זו, נולדו או גרו בה. פרופ דוד ליבאי, לשעבר שר המשפטים, פרופ' מינה צמח לבית כצלנסון, הארכיאולוג חופר ירושלים, פרופ' דן בהט, פרופ' רות אגיס, מייסדת המסלול
לאדריכלות נוף בטכניון. הצייר אביגדור סטימצקי, המשורר והמתרגם שמשון מלצר, נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר השופט מקס קנת, ראש עיריית תל אביב לשעבר יהושע רבינוביץ, הרמטכ"ל לשעבר צבי צור ורבים אחרים. גם כותב שורות אלו, העביר את ילדותו בשנות השישים והשבעים בשכונה זו.

שלום פחטר החל  לממש את תוכניתו  להקמת מפעל "השיכון העצמי" כבר ב
1933 עת רכש שטחים מהכפר הערבי סומייל, מעיריית ת"א וגם מהטמפלרים של שרונה ובשיתוף עם בנק קופת עם של אז ערך תחרות לבחירת מתכנני השכונה. במקום  הראשון זכתה אחת האדריכליות המפורסמות של ראשית שנות השלושים יהודית סגל-שטוצלר.  שעבדה אז במשרדו של האדריכל המפורסם אוסקר קאופמן. התוכנית של סגל-שטוצלר היתה פשוטה בתכלית. הקמת  13 בתים  תלת קומתיים בסגנון החדיש הבינלאומי. בכל בית 12 דירות. בעשרה מהבתים המשותפים היו 2 כניסות ובאחרים 6 כניסות. כך נבנו לבתי השכונה 26 כניסות זהות, שבילים הובילו מבית לבית ובמרכז בשטח של כ-11 דונם  יועד לגינה ססגונית.  
 

תכנון הגינה הוטל על  כוכב תכנון הגנים בא"י באותם ימים, אדריכל הנוף יחיאל סגל. הוא נחשב למתכנן הגנים הראשון בעיר העברית, והיה יד ימינו  של ראש מחלקת הגנים דאז אברהם קראוון.  סגל תכנן בין היתר את גינת ביתו של חיים נחמן ביאליק. את הגן הציבורי הראשון בעיר ברחוב נחלת בניימין פינת גרוזנברג.

ההיענות ליוזמה הלא שגרתית הזו היתה עצומה ותוך מספר ימים לאחר הכרזתה נרשמו ל"פרוייקט" למעלה מ 700 איש. תחילה היתה בכוונתו של פחטר להקים במקום 500 דירות, אך הוא נאלץ להסתפק בסופו של דבר בתוכנית לכ-170 דירות מאחר ולא הצליח להרחיב את השטח שביקש לרכוש. כל אחד מ-12 הבתים נרשם  בנפרד כקואופרטיב זכה לשם מיוחד כמו: בית התומר, בית הגיא, בית בצר, בית מדות, בית השרון, בית עובד, בית גזית, בית רימון.


לאורך השנים נבלעה השכונה היפה הזאת במגדלים ובמבנים הרבים סביבה. גם שיטת הרישום של המגורים שונתה וכל בית הפך לעמותה, אך עדיין, גם במראה הלא כל כך  מלבב של השכונה המיוחדת הזו כיום,  עדיין ניתן בהחלט לכנותה כאחד מפלאיה המיוחדים  של "עיר הפלאות".

הערת המחבר: לפני כשנתיים פרסמתי במגזין " ארץ וטבע",   מאמר גדול ורחב על תולדות השכונה, בה עצמי גדלתי בילדותי  למאמר המלא "בארץ וטבע" יש ללחוץ על  הלינק  הבא:

http://www.mytour-il.co.il/page.asp?page_parent=856

לכתבה נוספת שפרסמתי באותו נושא ב"מעריב"

http://www.mytelaviv.co.il/files/maamarim-tlv/katava-kiryan-meir-7.pdf
הסברי תמונות:

תמונה 1 העליונה:  קריית מאיר במהלך הקמתה 1935-1936 
תמונה 2:   סדרת תמונות מהשלבים השונים של הקמת השכונה
תמונה 3:  תמונת משפחת פחטר. הוגה שכונת "קריית מאיר" שלום פחטר,
ראשון מימין.
תמונה 4:   סדרת תמונות של
שכונת "קריית מאיר" בימים אלה.
תמונה 5:   שכונת "קריית מאיר" בשנות החמישים.
תמונה 6:  בקשת וועדי הבתים לשנות את שם השכונה, לשכונת מאיר ובהמשך התוכנית המקורית של השכונה
תמונה 7:   שכונת "קריית מאיר" ב-1940
תמונה 8:    הכניסה למבנה ברחוב צייטלין 12א, בית ילדותו של אילן שחורי


FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....

בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות  גם ממידע רב בתחומי תולדות ארץ ישראל, כנסים חדשים, ספרים, סיורים ועוד 
 
מחרתיים יום שישי ה-31 באוגוסט,  בשעה 10 בבוקר אקיים  באופן בטוח, סיור טעמים וריחות בכרם התימנים. במהלך השבת  אני מתכנן מספר סיורים כמו בנווה צדק והמושבה האמריקאית טמפלרית ביפו יש להירשם מראש  באתר . 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 


הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בא"י ייערך באוקטובר בנווה אילן

לכבוד הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בארץ ישראל ( water in antiquity)  יערך ב-14-20 באוקטובר 2012, במלון נווה אילן ליד ירושלים.

את הכנס שייערך באנגלית וגרמנית וישתתפו בו חורים רבים מחו"ל, מארגן ד"ר צביקה צוק מרשות הטבע והגנים, אחד המומחים בארץ בנושא מפעלי מיים קדומים.

בכנס ישולבו הרצאות וסיורים.
פרטים מלאים על הכנס בלינק הזה:סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

חמש דקות מהצימר / אמנון גופר
הוצאת "עם עובד" והסופר ומורה הדרך אמנון גופר חברו יחדיו ובימים אלה הוציאו לאור ספרון אלבומי  חביב  בשם "חמש דקות מהצימר", חופשה אחת ו-80 טיולים בלתי נשכחים באזור הצפון. עיתוי מושלם לימים של  תחילת סוף העונה החמה, בואכה חגי תשרי והקרירות הצפונית הנעימה. שמו של הספר מרמז על הכלול בו. 

 ב-192 עמודים, עם צילומים יפים מעשה ידיה של הצלמת עדי אלדר, מביא אמנון גופר את הקורא אל 80 הצעות למסלולי טיולים הסמוכים לצימרים ובתי הארחה בצפון. טיולי, שלי עדות מחברו קצרים ונטולי מאמץ  "כאן ממש קרוב על יד הכביש, בקצה חורשה או במורד הוואדי. לא יותר מחמש דקות נסיעה ועוד קטע הליכה וכבר נגעתם".
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש חמש דקות מהצימר - יש ללחוץ כאן:  ›
כל ההתחלות / מרדכי נאור
הסופר וחוקר תולדות ארץ ישראל, ד"ר מרדכי נאור עשה זאת שוב. בימים אלה, מצטרף ספר חדש לרשימה הארוכה של למעלה מ 130 ספרים, רובם בנושאי ארץ-ישראל והעם היהודי,  שכתב וערך ד"ר מדרכי נאור.
הפעם, לקראת ראש השנה תשע"ג, החליט מוטקה נאור לעסוק בהתחלות החדשות בארץ ישראל המתחדשת מאז היציאה מחומות ירשלים במחצית המאה ה-19.  ספרו " כל ההתחלות – 120 התחלות ישראליות: בחברה, בצבא, בכלכלה ובתרבות, שיצא לאור הוצאת "מודן", הוא במתכונת אלבומית ומתפרש על פני  220 עמודים המודפסים ,בכרומו נאה וצילומים היסטוריים וכרזות נוסטלגיות המעוררות געגועים לעבר.
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש כל ההתחלות - יש ללחוץ כאן:  ›

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›

[[שם פרטי]] 

פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

מהדורה חדשה של "חדשות בעתיקות" - מדורו של ד"ר צביקה צוק

ועוד כמה מילים על הכרזת שמורת טבע נחל המערות כאתר מורשת עולמית של אונסקו כפי שצוטטו באחד העיתונים. 

גן לאומי תל גזר - מפעל המים עונת החפירות השלישית במפעל המים הקדום הובילה לחשיפת המנהרה הטבעית וכמו שזה קורה פעמים רבות בחפירות זה היה ביום שלפני האחרון.

גן לאומי תל גזר וסביבתו – בסקר ארכיאולוגי נתגלתה עוד כתובת של תחום גזר הסוקרים פרופ' אריק מיטצ'ל וג'ייסון זאן מהסמינר התיאולוגי הבפטיסטי של דרום מערב ארה"ב מצאו את כתובת מס' 13 של "תחום גזר".

גן לאומי אפולוניה. מטמון של מטבעות זהב צלבניים נתגלה בחפירות של העונה האחרונה. זהו מטמון מטבעות הזהב הגדול מסוגו בישראל.
חגי יוחנן מנהל הגן הלאומי אפולוניה 'יעשיר' אותנו במידע על העושר הרב שנתגלה.

מטבע עות'מאני בשמורת יטבתה נתגלה באקראי דוקא על ידי האקולוג המחוזי ד"ר בני שלמון. בני דאג למסור אותו למחקר והמידע על המטבע ונאת יטבתה מופיע במאמרו.

מי היו הטבטונים? מבין שלושת המסדרים הצבאיים הצלבניים, הטבטונים היו הפחות ידועים. הכרנו אותם כמעט אך ורק בביקורים במונפורט ואולי גם קצת ביחיעם. ספר חדש של ד"ר שלמה לוטן חושף בפנינו את תולדות המסדר, פעילותו והאתרים אותם בנה או התיישב בהם.

לקריאת כל  גליון יולי יש ללחוץ על הלינק הזה 

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

בחפירה של רשות העתיקות לפני סלילת כביש ע"י עיריית הוד השרון, ליד כפר מל"ל, נחשף בשבועות האחרונים בית בד תעשייתי מרשים לייצור שמן זית. בית הבד מתוארך לתקופה הביזנטית-מוסלמית הקדומה (מאות 8-6 לסה"נ). 

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב - בכפוף למצב החום ולמספר הנרשמים....

הסודות הכמוסים של הכרם - טעמים וריחות בכרם התימנים - יום שישי ה-31 באוגוסט בשעה 10:00 בבוקר

סיור חד פעמי המשלב את הסודות הכמוסים בכרם התימנים, סיור של ריחות וטעמים. סיור ססגוני של ריחות וטעמים בשכונה הציורים כרם התימניים בתל-אביב שהוקמה  כשכונת קרטונים ופחונים כ-30 שנה  לפני  הקמת אחוזת בית. 

לצפייה בסיור מצולם, אנא לחץ בלינק הבא:
 
http://www.youtube.com/watch?v=jUk8VmrD0_8 

אנו נכיר במהלך הסיור את הפינות הקטנות והמיוחדות בשוק ססגוני ומיוחד זה. הסיור בכרם יהיה בעקבות הבתים נמוכי הקומה, הפאות המסתלסלות השמלות הרקומות, הצעד הקליל וניחוח הפיתות הנאפות.  בין היתרנטעם  לחוח וביצה אצל נחמה.
 

נשמע על המוכתר  הראשון של הכרם משה לוי ונחום ועל הדפוס המיוחד שהקים, דפוס מל"ן, על מלכת אסתר הראשונה. נבקר בבית הצדפים, בפינות הנסתרות ובכלל נלמד על תרומתם הגדולה של התימניים לבניין הארץ, תרבותה והמאכלים שלה, מימי כפר השילוח, משה יבניאלי ובית המוטור בכינרת.
 

סיור טעמים שהוא חגיגה לא רק לחובבי הקולינריה. את הסיור יקיים, חוקר ת"א אילן שחורי,  עלות הסיור 90 שקלים (כולל הטעימות)  ונפגשים ביום שישי בבוקר  ה-31 באוגוסט - בשעה 10:00 בצהריים  בכניסה לרח' נחלת בניימין.  הסיור יתקיים בתנאי מוקדם של השתתפות עשרה אנשים.
 
הרשמה באתר תל אביב שלי  או על ידי לחיצה בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=390


מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-1 בספטמבר בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת 1 בספטמבר בשעה 17:30 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת 1 בספטמבר בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי            052-7747748      

היו היה פעם.....

[[שם פרטי]], תמונה היסטורית נדירה:    לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ג - להלן תמונת המחזור השני, מבית הספר תחכמוני בתל אביב. הצילום בשנת תרפ"א (1921) - אולי מישהו מזהה מי מהמורים והתלמידים? ניתן לכתוב אלי למייל  ilan777@gmail.com

כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 
תיור ישראלי בכתובת:

http://www.mytour-il.co.il
 

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף


להתראות בניוזלטר הבא...תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.