שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1ניוז-לטר מספר 30 - ארמון החורף של האמיר מחמוד פאעור שהפך למלון בטבע


יום חמישי 6 בספטמבר 2012 - יט אלול תשע"ב  ניוזלטר מס' 30
כיצד הפך ראש השבט ערב אל-פאדל שליט הגולן וצפון עמק החולה, לחברם הטוב של אנשי "השומר" ומדוע העדיף בנו שמעון, למכור את אדמות אביו לאוסישקין שביקש להקים במקום ישובים על שמו

מה הקשר בין הגושרים – מלון בטבע, מלון יוקרה בקיבוץ  הגושרים  שבגליל העליון, לבין צומת האמיר ברמת הגולן, הידועה אולי יותר לוותיקי  הרמה בשם צומת "ואסט". 

בצומת הסואנת של הרמה, הסמוכה לכפר סורי נטוש בצפון רמת הגולן, כ-9 ק"מ ממערב לקונטרה, מקום שנכבש במלחמת ששת הימים על ידי חטיבה 8, הוקם בסוף המאה ה-19 ארמון פאר של מנהיג  השבט הבדואי ערב אל-פאדל, האמיר מחמוד פאעור. השבט הגדול והחזק ביותר שפעל אז בצפונה של הרמה ובעמק החולה. רבות נכתב על ארמון  הפאר, שחורבותיו מסמלות גם כיום נקודת ציון בולטת במפת הגולן.  הארמון בצומת ווסט נבנה מאבני גיר, אשר הובאו ממרחק ובלטו על רקע אבני הבזלת השחורות, מהן נבנו שאר הבתים בסביבה. הארמון, או מה שנשאר ממנו המשיך לשמש למגורים עד מלחמת ששת הימים. במהלך המלחמה, נערכו  קרבות קשים באזור מושבם של בני ערב אל-פאדל וכמו שאר תושבי הגולן הערבים, נמלטו לסוריה והארמון נותר חורבה שוממת.

על האמיר מחמוד פאעור, שהיה בן-70 כשנפטר ב 1926 מתגלגלים סיפורים רבים. מגבורתו במלחמת שבטו כנגד הצ'רקסים ועד המרידה שעשה נגד השלטון הצרפתי בימים שלאחר מלחמת העולם הראשונה, דבר שעלה לו בהרס  ארמונותיו.  בריחתו לשטח המנדאט  הבריטי בארץ ישראל, מאסרו בכלא עכו, עד שאנשי אירגון "השומר" חברי כפר גלעדי השתדלו עבורו אצל שלטונות המנדט לשחררו כי נחשב ליקירם ומתומכי המתיישבים היהודיים הראשונים בעמק החולה.

עוד לפני המהומות מול  הצרפתים ובימים של לפני מלחמת העולם הראשונה, הקים האמיר מחמוד פאעור ארמון חורף בליבו של עמק החולה. מבנה מרשים ביותר,
על אחד מיובלי נחל דן, שלצידו בתי בד, תחנת קמח פרטית ושאר פינוקים המתאימים למעמדו כשליט האיזור. את ארמון החורף בעמק החולה הקים האמיר פאעור   בפאר רב, תוך שימוש באבני טרברטין מסותתות שנחצבו במקום והוא ממוקם בדיוק בעיקול גדות הנהר. לצד הארמון פעלה בריכת מים גדולה, טרסות עם עצי גן ובוסתן. 

המאבק מול הצרפתים הביא גם לחורבן ארמון זה, שעל חורבותיו הוקם לימים בית מרגוע הגושרים, שהפך בשנים האחרונות  ל"גושרים – מלון בטבע". חלקים רבים מאותו ארמון  משולבים כיום במלון "הגושרים" בעיקר בחדר האוכל ובלובי המחודש.לאחר מותו של מחמוד פאעור ירש את רכושו בנו שמעון  פאעור שזכה
גם הוא לתואר אמיר. בניגוד לאביו, בלט הבן שמעון בחיי הוללות ובזבוזים. הפסיד כסף רב ונאלץ בין היתר גם למכור את רוב אדמות המשפחה. המרוויחים הגדולים מכך, היו  מ-1936 עד ראשית שנות הארבעים אנשי הקרן הקיימת, שרכשו  במהלך תקופת חומה ומגדל את כל אדמותיו בצפון עמק החולה.

מי שעמד באותם ימים בראש הקק"ל היה מנחם אוסישקין, שדרש באותם ימים, שעל אדמות האמיר פאעור יוקמו  סידרה של ישובים שינציחו את שמו. הוא עמד על כך שהישובים החדשים באיזור זה ייקראו "מצודות אוסישקין ".  כוונתו 
הייתה להקים במקום ששה ישובים שייצגו את כל הזרמים של התנועה הציונית.  אולם לאחר העלייה לקרקע התעוררה  התנגדות חריפה לקרוא את הישובים בשמו של אוסישקין ותושבי המקום העדיפו לקרוא לישובים על סמך הישובים ההיסטוריים שהיו במקום.


 כך ב-4 במאי 1939 הוקמו שני היישובים הראשונים, קיבוץ דפנה של הקיבוץ המאוחד, שנודע כ"מצודת אוסישקין א'", וקיבוץ דן של הקיבוץ הארצי, שנודע כ"מצודת אוסישקין ב'".בינואר  1940 עלה על הקרקע המושב שאר ישוב של הנוער הציוני, שנודע כ"מצודת אוסישקין ג'". באוקטובר 1944 הקימו אנשי ארגון ירושלים של הפועל המזרחי את נחלים, שנודע כ"מצודת אוסישקין ד'". אגב קיבוץ "שניר" שהוקם לאחר מלחמת ששת הימים, מוקם באותו שטח שיועד גם הוא לאחת ממצודות אוסישקין. 

לעומת יישובי "מצודות אוסישקין" האחרות, קבוצת הפועל המזרחי, שהקימה את הישוב "נחלים", על שם מפגש הנחלים במקום, לא מצליחה. למעשה מיד עם הגעתם החלו חיכוכים בינם לבין תושבי הקיבוצים הסמוכים, שדרשו מהם לעזוב את המקום. בעיתונות הדתית נטען שהקיבוצים החילוניים באצבע הגליל, ובמיוחד הקיבוצים דן ודפנה, לא רצו בגוש היישובים שלהם מושב דתי, טענה שלא הוכחשה על ידי ועד הגוש של אצבע הגליל. המתיחות הגיעה לידי כך שוועד הגוש הטיל חרם על נחלים ונאסר על קיבוצי הסביבה לשתף עמו פעולה.

חברי הקיבוץ ניצלו את פינוי הנשים והילדים מהמקום במהלך מלחמת העצמאות, ולאחר המלחמה גם הגברים לא שבו לקיבוצים. לאחר לחץ הוקצה להם להתיישב ליד פתח תקווה, וישוב "נחלים החדש" הוקם בסופו של דבר ב-1952 במקומו החדש, ובסמוך לו גם הוקמה ישיבה בשם דומה, שהפכה במשך הזמן לאחד
הישיבות המפורסמות בארץ: "ישיבת נחלים".


את מקומם של בני תנועת המזרחי ואת היישוב הננטש "נחלים" תופסים שלושה גרעינים של יוצאי תנועת נוער בתורכיה המתארגנים מיד בתום מלחמת העולם השנייה להגיע להכשרה בארץ ישראל כשהם קוראים לעצמם "הגושרים" על משקל "גשר בין הארץ לגולה".

כך שרובם של חברי הכשרה זו, כפלוגת משוחררי צה"ל בתום מלחמת
העצמאות, מגיעה למקום  בספטמבר 1948 ומתחילה בפעולה חקלאית, תוך שימוש במבנים של היישוב "נחלים", תוך שהם משנים את שמו  ל"הגושרים". 

לאחר  זמן קצר, הם פונים לסוכנות היהודית ומבקשים להעביר את מושבם כמה מאות מטרים, בקרבה לדרך הראשית, איזור שהיה גם בעל אדמה רווית מים. במקום זה  חורבות  הארמון של האמיר פאעור.   

חלקים מהארמון, שימשו  בתחילת הדרך את חברי הקיבוץ החדש כמחסן, מכבסה  ומשרדים. חלק אחר, בו נותרו כמה קשתות מסוגננות, שימש כדיר.במהלך 1952 התגבש אצל חברי הקיבוץ הצעיר הרעיון של הפעלת בית מרגוע בקיבוץ.  היוזמת והרוח החיה במפעל החדש הייתה אורה רייס .

רייס שימשה החל מפתיחת המקום ב-1953 כמנהלת הראשונה של בית המרגוע או בית ההבראה   "הגושרים" שהוקם על חורבותיו של הארמון, שעבר בשנים האחרונות כמה שיפוצים ושדרוגים, צורף לו שותף עסקי וכיום כ"גושרים מלון בטבע",  בניהולו  מזה עשור של איתן רחימי, נחשב למלון הבולט באיזור. 

על הגושרים מלון בטבע כיום, ועל אגף הבוטיק החדש שהקימו במקום, ניתן לקרואעל ידי לחיצה על הלינק הזה.
 

הסברי תמונות:

תמונה 1 העליונה:  איתן רחימי, מנכ"ל מלון הגושרים מלון בטבע, ליד מדרגות ארמון האמיר, המשולבות בלובי המלון.
תמונה 2:   תמונה מקורית של שרידי ארמון האמיר מחמוד פאעור לאחר ההרס על ידי הצרפתים בראשית שנות העשרים.
תמונה 3:   תחנת הקמח של האמיר מחמוד פאעור בגן המלון. פעם בוסתן הארמון
תמונה 4:    מראה כללי של איזור הארמון לאחר הריסתו.
תמונה 5:   חדר האוכלל המשופץ במלון הגושרים מלון בטבע, עם שילוב קשתות ארמון האמיר מחמוד פאעור
תמונה 6:   חצר מלון הגושרים מלון בטבע כיום
תמונה 7:    מיקום מקורי של מדרגות ארמון האמיר מחמוד פאעור, כיום כאמור משולבות בלובי המלוןFacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....

בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות  גם ממידע רב בתחומי תולדות ארץ ישראל, כנסים חדשים, ספרים, סיורים ועוד 
 
 במהלך השבת  אני מתכנן מספר סיורים כמו בנווה צדק והמושבה האמריקאית טמפלרית ביפו יש להירשם מראש  באתר . 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 


הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בא"י ייערך באוקטובר בנווה אילן

לכבוד הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בארץ ישראל ( water in antiquity)  יערך ב-14-20 באוקטובר 2012, במלון נווה אילן ליד ירושלים.

את הכנס שייערך באנגלית וגרמנית וישתתפו בו חוקרים רבים מחו"ל, מארגן ד"ר צביקה צוק מרשות הטבע והגנים, אחד המומחים בארץ בנושא מפעלי מיים קדומים.

בכנס ישולבו הרצאות וסיורים.
פרטים מלאים על הכנס בלינק הזה:סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

חמש דקות מהצימר / אמנון גופר
הוצאת "עם עובד" והסופר ומורה הדרך אמנון גופר חברו יחדיו ובימים אלה הוציאו לאור ספרון אלבומי  חביב  בשם "חמש דקות מהצימר", חופשה אחת ו-80 טיולים בלתי נשכחים באזור הצפון. עיתוי מושלם לימים של  תחילת סוף העונה החמה, בואכה חגי תשרי והקרירות הצפונית הנעימה. שמו של הספר מרמז על הכלול בו. 

 ב-192 עמודים, עם צילומים יפים מעשה ידיה של הצלמת עדי אלדר, מביא אמנון גופר את הקורא אל 80 הצעות למסלולי טיולים הסמוכים לצימרים ובתי הארחה בצפון. טיולי, שלי עדות מחברו קצרים ונטולי מאמץ  "כאן ממש קרוב על יד הכביש, בקצה חורשה או במורד הוואדי. לא יותר מחמש דקות נסיעה ועוד קטע הליכה וכבר נגעתם".
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש חמש דקות מהצימר - יש ללחוץ כאן:  ›
כל ההתחלות / מרדכי נאור
הסופר וחוקר תולדות ארץ ישראל, ד"ר מרדכי נאור עשה זאת שוב. בימים אלה, מצטרף ספר חדש לרשימה הארוכה של למעלה מ 130 ספרים, רובם בנושאי ארץ-ישראל והעם היהודי,  שכתב וערך ד"ר מדרכי נאור.
הפעם, לקראת ראש השנה תשע"ג, החליט מוטקה נאור לעסוק בהתחלות החדשות בארץ ישראל המתחדשת מאז היציאה מחומות ירשלים במחצית המאה ה-19.  ספרו " כל ההתחלות – 120 התחלות ישראליות: בחברה, בצבא, בכלכלה ובתרבות, שיצא לאור הוצאת "מודן", הוא במתכונת אלבומית ומתפרש על פני  220 עמודים המודפסים ,בכרומו נאה וצילומים היסטוריים וכרזות נוסטלגיות המעוררות געגועים לעבר.
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש כל ההתחלות - יש ללחוץ כאן:  ›

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›

אילן שחורי 

פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

מהדורה חדשה (אוגוסט) של "חדשות בעתיקות" - מדורו של ד"ר צביקה צוק

מחסן תבואה מלכותי התגלה בגן לאומי תל חצור 14 קנקני תבואה ענקיים מסוף תקופת הברוזה המאוחרת נחשפו בחפירות בתל חצור. "אנו נוגעים בקטע קטן
בגופו של פיל". כך הגדיר פרופ' בן תור את התגלית בהתכוונו למחסן של הארמון הגדול שרובו ככולו עדיין מחכה לאת החופרים.

הצינור בחניון גבעתי, גן לאומי סביב חומות ירושלים לרוב הממצא הקדום
מושך את תשומת ליבנו ואנו מתעלמים המימצא העכשווי. דווקא בחפירת הענק של חניון גבעתי בה. המיקוד הוא על התקופות הקלאסיות, לא פסחו החופרים על מימצא מימי המנדט ובעזרת האינטרנט חשפו את החברה. הבריטית שייצרה את צינור הניקוז הגדול בעל גלזורה חומה.

מצודה עלומה נחשפה בחורבת ערש בגן לאומי הרי יהודה עד כמה יכול להיות הסקר מהימן זו שאלה שתמיד נשאלת על ידי הסוקר או מי שקורא את המחקר. והנה ניתנה הזדמנות. בידי עמיחי מזר ועידו וכטל לבדוק את המצודה שהוגדרה כ'ישראלית'. האמנם? מה נתגלה ומה ההקשר ההיסטורי?

מצגת קבורה עם דמות המת נמצאה בגן לאומי סוסיתא משולבת בתוך קיר מאוחר יותר, נתגלתה מצבת קבורה הנושאת תבליט בדמותו של המת. עוד תגליות בעונת החפירות ה 13. של אוניברסיטת חיפה בסוסיתא: המזבלה העירונית, הבריכה בבית המרחץ ותגלית שיכולה לשנות את ההיסטוריוגרפיה של האזור.

הר גריזים גן לאומי חדש לאחרונה נפתח לביקורים גן לאומי חדש הר גריזים. עשר שנים היה האתר סגור ובלתי מבוקר ועתה הוא נגיש די בקלות. מצב הבטחון הנוכחי באזור מאפשר הגעה נוחה מצומת תפוח. במקום עיר הלניסטית גדולה ומרשימה שנבנתה על גבי אתרהמקודש לשומרונים.

לקריאת גליון חודש אוגוסט כולו יש ללחוץ על הלינק הזה 

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

מאגר מים ציבורי מתקופת בית הראשון נחשף לראשונה  בצמוד לכותל המערבי לדברי אלי שוקרון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "כעת ניתן לקבוע בבירור,  שתצרוכת המים בירושלים של תקופת בית המקדש הראשון לא התבססה רק על תפוקת מעיין הגיחון, אלא גם על מאגרי מים ציבוריים" 


לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב - בכפוף למצב החום ולמספר הנרשמים....

הסודות הכמוסים של הכרם - טעמים וריחות בכרם התימנים - יום שישי ה-7 בספטמבר בשעה 10:00 בבוקר

סיור חד פעמי המשלב את הסודות הכמוסים בכרם התימנים, סיור של ריחות וטעמים. סיור ססגוני של ריחות וטעמים בשכונה הציורים כרם התימניים בתל-אביב שהוקמה  כשכונת קרטונים ופחונים כ-30 שנה  לפני  הקמת אחוזת בית. 

לצפייה בסיור מצולם, אנא לחץ בלינק הבא:
 
http://www.youtube.com/watch?v=jUk8VmrD0_8 

אנו נכיר במהלך הסיור את הפינות הקטנות והמיוחדות בשוק ססגוני ומיוחד זה. הסיור בכרם יהיה בעקבות הבתים נמוכי הקומה, הפאות המסתלסלות השמלות הרקומות, הצעד הקליל וניחוח הפיתות הנאפות.  בין היתרנטעם  לחוח וביצה אצל נחמה.
 

נשמע על המוכתר  הראשון של הכרם משה לוי ונחום ועל הדפוס המיוחד שהקים, דפוס מל"ן, על מלכת אסתר הראשונה. נבקר בבית הצדפים, בפינות הנסתרות ובכלל נלמד על תרומתם הגדולה של התימניים לבניין הארץ, תרבותה והמאכלים שלה, מימי כפר השילוח, משה יבניאלי ובית המוטור בכינרת.
 

סיור טעמים שהוא חגיגה לא רק לחובבי הקולינריה. את הסיור יקיים, חוקר ת"א אילן שחורי,  עלות הסיור 90 שקלים (כולל הטעימות)  ונפגשים ביום שישי בבוקר  ה-7 בספטמבר - בשעה 10:00 בצהריים  בכניסה לרח' נחלת בניימין.  הסיור יתקיים בתנאי מוקדם של השתתפות עשרה אנשים.
 
הרשמה באתר תל אביב שלי  או על ידי לחיצה בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=390


מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-8 בספטמבר בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת 8 בספטמבר בשעה 17:30 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת 8 בספטמבר בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי            052-7747748      

היו היה פעם.....

אילן שחורי, תמונה היסטורית נדירה:    השבוע נמסר על חתימת הסכם לפינוי שדה דב בצפונה של תל אביב. להלן גלויה מ 1936 אחד המטוסים הראשונים בשדה שנקרא על שמו של דב הוז, גיסו של משה שרת, שהיה מראשי מפא"י, סגן ראש עיריית ת"א וראשי חברת אווירון, שנהרג בתאונת דרכים

כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 
תיור ישראלי בכתובת:

http://www.mytour-il.co.il
 

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

אילן שחורי,   בהזדמנות זו אני מבקש לאחל לך, ולבני משפחתך, שנה טובה ומאושרת. שנת אושר ועושר, הצלחה בכל יחד עם מגוון שנות טובות מראשית שנות ה-50. 

כל טוב מאילן שחורי וצוות אתר תיור-ישראלי אילן שחורי  FacebookShare 

להתראות בניוזלטר הבא...תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.