שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1ניוז-לטר מספר 27 - 16.8.2012 - המהנדס ארפד גוט - מלך מגדלי המים של תל-אביב


יום חמישי 16 באוגוסט 2012 - כח אב תשע"ב  ניוזלטר מס' 27
המהנדס ארפד גוט - מלך מגדלי המים של תל-אביב וגם הרצח המוזר של בונה מגדל המים המוזר בשכונת מונטיפיורי

אחת השערוריות הגדולות בת"א בתחום שימור המבנים, הוא מצבם העגום של מגדלי המים שנבנו בעיר המתפתחת בראשית המאה העשרים. לא רבים מהם נותרו בנוף התל אביבי. 

בשיא התנוססו בתל אביב עשרה מגדלים  בו זמנית. כיום נותרו בודדים בלבד חלקם במצב קשה ומתפורר. בודדים זוכים לטיפול ושיקום. מגדל המים המפורסם ביותר בתל אביב, הוקם בעיר, ב-1924 בפינת הרחובות מאז"ה ואחד העם על ידי המהנדס ארפד גוט והוא מגדל המים השני שהוקם בתל אביב. 

גוט הקים את  מגדל המים בגובה של 16 מטרים  שתוכנן בסגנון אקלקטי. לאחר מספר שנים הוצבה בראשו חנוכייה על ידי תלמידי עירוני ה בתל אביב שם פעל בית הספר בראשית דרכו. בימים אלה מצוי מגדל מים זה בהליכי שיקום ושיפוץ.ארפד גוט נחשב ובצדק למלך מגדלי המים בארץ ישראל, למרות
שבנה גם מבנים רגילים רבים בהם חשובים ביותר.

בתל אביב הקים והיה מעורב במספר מגדלי מים. ארפד גוט עלה לארץ ישראל, כבר כמהנדס בניין מדופלם ב-1921 והשתקע בתל אביב שם חבר לאדריכל יהודה מגידוביץ ועמו הקים את בית הקפה "גלי אביב" שפורסם בשם "הקאזינו" בחוף ימה של תל אביב. גוט הפך למומחה ליציקת בטון מזויין בתוך המים. הוא הועסק על ידי חברת פיק"א לבנות את הטחנות הגדולות בחיפה ואחר כך היה שותף גם בבניית מפעל המלט "נשר" ליד חיפה. 

גוט היה מעורב בהקמת הכיפה בבית הכסת הגדול בתל אביב ברחוב אלנבי וב-1930 פיקח על "בית המדידות הבריטי" ברחוב יהודה הלוי בתל אביב (כיום המרכז למיפוי ישראל). ארפד גוט גם הקים ב-1925 את מגדל המים המיוחד ברחוב החשמל, אז רמת השרון.  גם מגדל זה עוצב בסגנון האקלקטי שלימים נפתחה למרגלותיו חנות מכולת וגם בית כנסת. חברת החשמל שבמתחם שלה מצוי כיום מגדל המים שיפצה את המבנה בשנים האחרונות.גוט הקים מגדל מים שלישי באיזור אך הוא לא שרד. מדובר במגדל המים בפינת רחוב התקופה ושדרות ירושלים שהוקם ב-1927 שנבנה על ידי גוט בסגנון מוסלמי.

שני מגדלי מים נוספים מצויים גם בשכונת נחלת יצחק. אחד קטן מ 1927 ואחד מאוחר יותר סמוך להכרזת המדינה.  מגדל נוסף קיים משנות השלושים בשכונת עג'מי ביפו,  אך הוא לא הופעל מעולם. מגדל מים מיוחד  וקטן מ 1929 מצוי בשכונת נווה שאנן, כיום רחוב ראשון לציון 13.  המגדל שמסתתר כיום בין המבנים הוקם ב-1929. 


 מגדל המים  המעניין ביותר והניצב לראווה ברחוב בית שמאי 9 בשכונת מונטפיורי, והנחשף היטב לכל מי שחולף בציר התנועה של דרך מנחם בגין והמסגר. 

את מיגדל המים המיוחד הזה, הניצב על שש קורות בטון, באחד המקומות ההיסטוריים בהתפתחות ת"א, תכנן ב 1935 תושב השכונה  המהנדס יעקב צוואנגר, בדרך מיוחדת במינה, כך שבחלקו התחתון של המגדל המתנשא לגובה של  15 מטר, והנושא בריכת מים בת 110 מטר קוב, מחוברות ששת קורות הבטון כך, שהן יוצרות צורה של סמל המגן דוד בתחתית הבריכה.


מסתבר כי מגדל המים המסוגנן הזה, הוקם על מבנה היסטורי בשכונה, שהיתה בעבר פרדס רחב ידיים, שבטעות נקרא "פרדס מונטיפיורי", למרות שאת הפרדס הקים ב 1842 רבי יהודי הלוי מרגוזה, רבם של יהודי יפו, ורק 13 שנים מאוחר יותר נמכר הפרדס למשה מונטיפיורי. המגדל הוקם ליד  באר המים שנחפר לפרדס, והמבנה שהוקם לצידו ונהרס חלקית לפני שנים אחדות, אף שימש כמקום מגוריו של משה מונטיפיורי בביקוריו במקום.

מגדל המים של שכונת מונטיפיורי הפך מיד עם הקמתו לסמלה של השכונה ומקום מפגש מרכזי  ועצם שילוב  סמל מגן הדוד במגדל, היחיד מסוגו בא"י (מגדל דומה שהוקם בלוד נהרס), הפך מקור גאווה לתושבי המקום. בתקופת המאבק וערב מלחמת השחרור שימש מיגדל המים זה איזור אימונים לחברי ההגנה,  שהתאמנו
בטיפוס על מבנים.


 פרופ' מעוז עזריהו, גיאוגרף  היסטורי תרבותי, שעסק בנושא מאגרי מים שהפכו למצבת זיכרון טוען במאמריו כי מגדלי המים לא שימשו רק כמאגר של מים, אלא גם כמאגר של משמעויות סמליות, שנוספו להם בגלל נסיבות הקמתם ובעקבות השימוש שנעשה בהם במהלך ההיסטוריה. משמעויות סמליות עשו את מגדלי המים לחלק בלתי נפרד של התרבות הציונית.

למגדל המים של שכונת מונטיפיורי, מתחבר  גם סיפור טראגי הקשור באדריכל הקמתו. המהנדס יעקב צוואנגר שנעלם מביתו בשכונת מונטיפיורי ב-10 במרס 1937 ולאחר מכן נמצאה גופתו קבורה בבור בחולות תל נוף. סביב הרצח הזה והעצורים שהיו בפרשה, שיינצויט, מילר ועבד אלקאדר התגלגל סיפור ריגול ומחתרת נאצית שפעלה בא"י, אך זו כבר פרשה למקום אחר.


הסברי תמונות:

תמונה 1 העליונה:  מגדל המים שהקים גוט ברחוב מאז"ה -  התמונה צולמה ב-1924 סמוך לסיום העבודות. למעלה מימין. המהנדס ארפד גוט.

תמונה 2:  מגדל המים הראשון ב"אחוזת בית"  ב-1909 שהיה גם בית העירייה הראשון. 

תמונה 3:  מ גדל המים ברחוב מאז"ה צילום לפני כשנה, טרם עבודות השיפוץ 

תמונה 4:  מגדל המים השני של ארפד גוט בשכונת רמת השרון, כיום רחוב החשמל   

תמונה 5:  מגדל המים בשכונת עג'מי. מעולם לא פעל 

תמונה 6:  מגדל המים בשכונת נחלת יצחק 

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....

בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות  גם ממידע רב בתחומי תולדות ארץ ישראל, כנסים חדשים, ספרים, סיורים ועוד 
 
מחר יום שישי ה-17 באוגוסט,  אקיים סיור טעמים וריחות בכרם התימנים. במהלך השבת  אני מתכנן מספר סיורים כמו בנווה צדק והמושבה האמריקאית טמפלרית ביפו יש להירשם מראש  באתר . 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 


הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בא"י ייערך באוקטובר בנווה אילן

לכבוד הכנס הבינלאומי ה-15 בנושא: תולדות המים ומפעלי המים בעת העתיקה בארץ ישראל ( water in antiquity)  יערך ב-14-20 באוקטובר 2012, במלון נווה אילן ליד ירושלים.

את הכנס שייערך באנגלית וגרמנית וישתתפו בו חורים רבים מחו"ל, מארגן ד"ר צביקה צוק מרשות הטבע והגנים, אחד המומחים בארץ בנושא מפעלי מיים קדומים.

בכנס ישולבו הרצאות וסיורים.
פרטים מלאים על הכנס בלינק הזה:סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

עזריה אלון - טבע ואדם
לא בכל יום יוצאת לאור אוטוביוגרפיה של אדם, שהצליח בחייו לחולל שינוי משמעותי בהרגלי החברה הישראלית והקים אחיו דור שלם של ממשיכי דרכו והוא עצמו בגיל 94 כותב את ספרו, מציג את הישגיו ובעיקר מנחיל את ניסיונו לדורות הבאים. בימים אלה יצא לאור בהוצאת "עם עובד" ספרו של  חתן פרס ישראל עזריה אלון, טבע ואדם.  בכ-300 עמודים מפרט אלון את פרקי ילדותו, שנותיו בקיבוץ, הסיבות שהביאו אותו לאהבת הטבע  וכמובן במקביל, גם את סיפורה של "החברה להגנת הטבע", שעזריה אלון היה ממקימיה. אלון הוא האיש,
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש עזריה אלון - טבע ואדם - יש ללחוץ כאן:  ›
כל ההתחלות / מרדכי נאור
הסופר וחוקר תולדות ארץ ישראל, ד"ר מרדכי נאור עשה זאת שוב. בימים אלה, מצטרף ספר חדש לרשימה הארוכה של למעלה מ 130 ספרים, רובם בנושאי ארץ-ישראל והעם היהודי,  שכתב וערך ד"ר מדרכי נאור.
הפעם, לקראת ראש השנה תשע"ג, החליט מוטקה נאור לעסוק בהתחלות החדשות בארץ ישראל המתחדשת מאז היציאה מחומות ירשלים במחצית המאה ה-19.  ספרו " כל ההתחלות – 120 התחלות ישראליות: בחברה, בצבא, בכלכלה ובתרבות, שיצא לאור הוצאת "מודן", הוא במתכונת אלבומית ומתפרש על פני  220 עמודים המודפסים ,בכרומו נאה וצילומים היסטוריים וכרזות נוסטלגיות המעוררות געגועים לעבר.
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש כל ההתחלות - יש ללחוץ כאן:  ›

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›

[[שם פרטי]] 

פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

מהדורה חדשה של "חדשות בעתיקות" - מדורו של ד"ר צביקה צוק

ועוד כמה מילים על הכרזת שמורת טבע נחל המערות כאתר מורשת עולמית של אונסקו כפי שצוטטו באחד העיתונים. 

גן לאומי תל גזר - מפעל המים עונת החפירות השלישית במפעל המים הקדום הובילה לחשיפת המנהרה הטבעית וכמו שזה קורה פעמים רבות בחפירות זה היה ביום שלפני האחרון.

גן לאומי תל גזר וסביבתו – בסקר ארכיאולוגי נתגלתה עוד כתובת של תחום גזר הסוקרים פרופ' אריק מיטצ'ל וג'ייסון זאן מהסמינר התיאולוגי הבפטיסטי של דרום מערב ארה"ב מצאו את כתובת מס' 13 של "תחום גזר".

גן לאומי אפולוניה. מטמון של מטבעות זהב צלבניים נתגלה בחפירות של העונה האחרונה. זהו מטמון מטבעות הזהב הגדול מסוגו בישראל.
חגי יוחנן מנהל הגן הלאומי אפולוניה 'יעשיר' אותנו במידע על העושר הרב שנתגלה.

מטבע עות'מאני בשמורת יטבתה נתגלה באקראי דוקא על ידי האקולוג המחוזי ד"ר בני שלמון. בני דאג למסור אותו למחקר והמידע על המטבע ונאת יטבתה מופיע במאמרו.

מי היו הטבטונים? מבין שלושת המסדרים הצבאיים הצלבניים, הטבטונים היו הפחות ידועים. הכרנו אותם כמעט אך ורק בביקורים במונפורט ואולי גם קצת ביחיעם. ספר חדש של ד"ר שלמה לוטן חושף בפנינו את תולדות המסדר, פעילותו והאתרים אותם בנה או התיישב בהם.

לקריאת כל  גליון יולי יש ללחוץ על הלינק הזה 

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

בחפירה של רשות העתיקות לפני סלילת כביש ע"י עיריית הוד השרון, ליד כפר מל"ל, נחשף בשבועות האחרונים בית בד תעשייתי מרשים לייצור שמן זית. בית הבד מתוארך לתקופה הביזנטית-מוסלמית הקדומה (מאות 8-6 לסה"נ). 

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב - בכפוף למצב החום ולמספר הנרשמים....

הסודות הכמוסים של הכרם - טעמים וריחות בכרם התימנים - יום שישי ה-17 באוגוסט בשעה 10:00 בבוקר

סיור חד פעמי המשלב את הסודות הכמוסים בכרם התימנים, סיור של ריחות וטעמים. סיור ססגוני של ריחות וטעמים בשכונה הציורים כרם התימניים בתל-אביב שהוקמה  כשכונת קרטונים ופחונים כ-30 שנה  לפני  הקמת אחוזת בית. 

לצפייה בסיור מצולם, אנא לחץ בלינק הבא:
 
http://www.youtube.com/watch?v=jUk8VmrD0_8 

אנו נכיר במהלך הסיור את הפינות הקטנות והמיוחדות בשוק ססגוני ומיוחד זה. הסיור בכרם יהיה בעקבות הבתים נמוכי הקומה, הפאות המסתלסלות השמלות הרקומות, הצעד הקליל וניחוח הפיתות הנאפות.  בין היתרנטעם  לחוח וביצה אצל נחמה.
 

נשמע על המוכתר  הראשון של הכרם משה לוי ונחום ועל הדפוס המיוחד שהקים, דפוס מל"ן, על מלכת אסתר הראשונה. נבקר בבית הצדפים, בפינות הנסתרות ובכלל נלמד על תרומתם הגדולה של התימניים לבניין הארץ, תרבותה והמאכלים שלה, מימי כפר השילוח, משה יבניאלי ובית המוטור בכינרת.
 

סיור טעמים שהוא חגיגה לא רק לחובבי הקולינריה. את הסיור יקיים, חוקר ת"א אילן שחורי,  עלות הסיור 90 שקלים (כולל הטעימות)  ונפגשים ביום שישי בבוקר  ה-17 באוגוסט - בשעה 10:00 בצהריים  בכניסה לרח' נחלת בניימין.  הסיור יתקיים בתנאי מוקדם של השתתפות עשרה אנשים.
 
הרשמה באתר תל אביב שלי  או על ידי לחיצה בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=390


מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-18 באוגוסט בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת 18 באוגוסט בשעה 18:00 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת 18 באוגוסט בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי            052-7747748      

היו היה פעם.....

[[שם פרטי]], תמונה היסטורית:    הטקס ומהלך קבלת הפנים לגנרל אדמונד אלנבי, ברחוב "דרך הים" שהוחלף לרחוב אלנבי בהשתתפותו ב- 3 בדצמבר-1917.

כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 
תיור ישראלי בכתובת:

http://www.mytour-il.co.il
 

FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף


להתראות בניוזלטר הבא...

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.