שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1ניוז לטר מספר 23 -מי היה המסיונר הגרמני פרוטסטנטי שתכנן את שכונת מאה שערים בירושלים שהגיע לא"י דווקא כמתקן שעוני קוקיה?


יום חמישי 19 ביולי 2012 - כט תמוז תשע"ב  ניוזלטר מס' 23
סיפור חייו המדהים של קונרד שיק שהגיע לירושלים ב-1846 והפך עד מהרה לאחד מחשובי החוקרים והאריכאולוגים של א"י במאה ה-19 ואדריכל של מבנים רבים ומפוארים בירושלים. תכנון שכונת מאה שערים הייתה רק אחד מהם

במשך 55 שנה השפיע מיסיונר גרמני פרוטסטנטי על החיים בירושלים. מנער כנסייה שביקש להתפרנס בא"י מתיקון שעוני קוקייה, הגיע קונרד שיק, אדריכל, חוקר תולדות א"י, ארכיאולוג ובונה דגמי בית שני, ללא כל השכלה פורמלית, להיות אחד האישים החשובים והמשפיעים בחקר תולדות א"י במחצית השנייה של המאה ה-19.   (בתמונה למעלה, תכננו של שיר לשכונת מאה שערים ולמטה מימין תמונתו ב 1880).

מדובר בגורם שהשאיר אחריו מבנים מפוארים ביותר בירושלים של המאה ה-19 הנחשבים כיום כפניני אדריכלות והוא היה דווקא האיש, כגרמני נוצרי, שנבחר ב-1874 על ידי אנשי הישוב הישן, לתכנן את שכונת מאה שערים בירושלים, השכונה היהודית החמישית שיצאה מחוץ לחומות.  טליתא קומי, בית החולים למצורעים  ובית תבור היו רק  חלק מהפרויקטים הגדולים שלו. את פעילותו של קונרד שיק בירושלים בפרט ובארץ ישראל בכלל חקרו בעבר כמה חוקרים בהם פרופ' אלכס כרמל  ובשנים האחרונות  פרסם עליו מספר מאמרים פרופ'  חיים גורן כיום סגן נשיא מכללת תל- חי.

קונרד שיק נולד ב-1822 בדרום מערב גרמניה ונשלח בבגרותו ללמוד מסגרות ליד שטוטגרט. שם שהה כשלוש שנים ובתקופה זו נחשף לפעילותם של מיסיונרים אוונגליסטים שהלהיבו אותו. משם בעצת אחד המיסיונרים התגלגל לבזל שבשוויץ והצטרף "למיסיון עולי הרגל של בזל" בראשותו של הכומר שפיטלר שהחל לפעול גם בארץ ישראל.למשימה זו שלח שפיטלר את קונרד שיק יחד עם עמית נוסף בשם פרדיננד פלמר. ביומניו כותב קונרד שיק, שלקראת צאתו לארץ הקודש ביקש לרכוש לעצמו מקצוע הולם ממנו יוכל להתפרנס בארץ ישראל וחברים המליצו לו להיות מתקן שעוני קוקיה וכך עשה.

כך, בשלהי 1846, זמן קצר לאחר סיום הכיבוש המצרי של א"י, הגיעו שיק ופלמר
לירושלים והקימו מרכז מסיונרי קטן בשם "בית האחים" בסמוך לשער שכם.
השניים נתקלו במקום בקשיים רבים. באותם שנים הוקמה מול שער יפו, כנסיית המשיח האנגליקנית, על ידי החברה הלונדונית להפצת הנצרות בקרב היהודים" (LJS).  שיק פרש ב-1851 מ"בית האחים" וחבר לכנסיית המשיח שהופעלה בהנהגתו של הכומר סמואל גובט, הכומר הפרוטסטנטי הראשון בירושלים ובא"י.

מסתבר שלמעבר זה, היה השפעה דרמטית על חייו של שיק ופעילותו בירושלים. בשלב ראשון צורף קונרד שיק כעובד בבית המלאכה של "בית התעשייה", שפעל במקום מטעם המיסיון. עסק בעבודת נגרות ובגילוף עץ ואט אט התגלו גם כישוריו הנוספים. במקביל לעיסוקיו במיסיון החל שיק לעסוק בארכיאולוגיה, בחקר ארץ ישראל, ובבניית מודלים של בניינים בידי האומן שלו. הוא היה למשל בין  החושפים של כתובות השילוח. בין היתר בנה דגם עץ של הר הבית לצורך הצגה בתערוכה בינלאומית בווינה. בהמשך גם יצר דגמים רבים נוספים של האתר, ובכלל זה דגמים משוערים של מבנה בית המקדש. ממצאיו של שיק ותרשימיו שימשו אבן דרך חשובה בחקר ירושלים בתקופת בית שני.

בשרות המיסיון האנגליקני ובהזמנת ארגונים נוצריים אחרים תכנן בתי ספר, בתי חולים, כנסיות ומנזרים. המבנים שתכנן שיק בלטו ביופיים וייחודם, והוא התפרסם כאדריכל דגול, שיישם טכניקות חדשניות בתכנון ובנייה. סגנון בנייניו התאפיין בשילוב מושכל ורב השראה של הדר אירופי עם אדריכלות מזרח תיכונית ועות'מאנית. 

אנשי הישוב הישן מחד ומוסלמי העיר העתיקה מאידך נעזרו רבות בקונרד שיק. הוא התבקש על ידי הוואקף לסייע בשחזור המסגדים על הר הבית ואנשי הקהילה החרדים פרט לתכנון שכונת מאה שערים ביקשו ממנו לתכנן עבורם בתי כנסת וישיבות. שיק גם עסק במיפוי ירושלים והיה בקשר הדוק עם הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל ובביטאון הקרן Palestine Exploration Quarterly, פרסם מאות מאמרים העוסקים בחקר ירושלים וארץ ישראל. מאות מאמרים נוספים שלו, לא ראו אור מעולם והם מאוכסנים במספר ארכיונים באירופה. 

אין רישום מסודר של כל המבנים שבנה והקים בירושלים. חלק מהם הקים יחד עם האדריכל הטמפלרי תיאודור  זנדל, מתכנן שרונה.  מוסכם על כל החוקרים, בהם פרופ' חיים גורן,  ששיק הקים בין היתר את בית החולים של האחיות הדיאוקוניסות, הסנטוריום של LIS   ברחוב הנביאים, בית החולים למצורעים "עזרת ישו" ברחוב ממילא, טליתא קומי, בית הספר ובית יתומות שעל חורבותיו הוקם המשביר. הוא שיפץ חדר באיזור המוריסטאן והפכו לקפלה. תכנן את שכונת מאה שערים והקים חלקים או את כל מתחם הכנסייה האתיופית.

המבנה המרשים ביותר שהקים קונרד שיק. היה ביתו הפרטי, ברחוב הנביאים 58 שכונה רחוב הקונסולים, הבית הוקם ב 1882 מאחר ולא היו לו כספים לבניית ביתו הפרטי, מכר שיק מודל של המקדש של הורדוס שבנה ובאמצעות 800 לירות הזהב שקיבל החל לבנות את ביתו שהוקם בסגנון טירה גרמנית תוך ערבוב של סגנונות ערביים ,עירוב של סגנונות מזרח ומערב. כיום נקרא המקום "בית התבור" והוא משמש כיום את המכון התאולוגי השבדי.

במלאת 50 שנה לפעילותו בירושלים, חמש שנים לפני פטירתו ב-1896,  קיבל קונרד שיק, שהיה חסר כל השכלה פורמלית ואת הידע הרחב שלו רכש בעיקר מספרים,  תואר דוקטור לשם כבוד לפילוסופיה מטעם אוניברסיטת טיבינגן, ומאז נהג לחתום על מאמריו בתואר ד"ר. שיק גם זכה על פועלו בירושלים בשורה של עיטורי כבוד בין היתר מטעם מסדר פרנץ יוזף, מסדר הכתר הפרוסי, מסדר סטניסלאוס וב-1869 זכה בתואר  יועץ הבניה המלכותי של וירטמברג.

קונרד שיק מת בדצמבר 1901 ונקבר בבית הקברות הפרוטסטנטי בהר ציון בירושלים. רעייתו נפטרה שנה לאחר מכן והיא קבורה לידו. על מצבתו נכתב "קונרד שיק" (1822-1901), יועץ בניה מלכותי של וירטמברג".


הסברי תמונות: 
התמונה העליונה: שרטוט של קונרד שיק לשכונת מאה שערים. בפינה הימנית תחתונה, תמונתו של שיק 1880.
התמונה הצבעונית: דגם בית שני שעיצב קונרד שיק, מוצגת כנסיית המשיח בעיר העתיקה בירושלים
התמונה השלישית: קונרד שיק  בראשית 1901 כשנה לפני  לפטירתו 
התמונה האחרונה: קברו של קונרד שיק, בבית הקברות הפרוטסטנטי, בהר ציון בירושלים.


FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף

ומה בהמשך הניוזלטר....

בהמשך הניוזלטר ניתן   להנות  גם ממידע רב בתחומי תולדות ארץ ישראל, כנסים חדשים, ספרים, סיורים ועוד 
 
במהלך השבץ אני מתכנן מספר סיורים בתל אביב. יש להירשם מראש  באתר 

לעמוד  ההרשמה לכל הסיורים, ניתן ללחוץ על הלינק הזה: 
http://www.mytelaviv.co.il/tours_all.asp 


סיור מיוחד לכבוד ט"ו באב יום האהבה ביום שישי ה-3 באוגוסט ב-11 לפני הצהריים

לכבוד יום האהבה ט"ו באב, אילן שחורי יוביל סיור רומנטי מרתק בתל אביב של פעם, הרומנים, הסיפורים, והטרגדיות של העיר משנות העשרים והשלושים. 
מה הסוד הרומנטי הנורא של גן מאיר? כיצד קיבל מאיר דיזנגוף במתנה את גן מאיר ומדוע כעס והחליט לקבוע את רחובות סמטה פלונית וסמטה אלמונית. מדוע ברחה מבעלה סוניה גצל שפירא ולמה נקבע השם "כיכר מגן דוד" מי הזמין את ביאליק לגור בתל אביב ומי קבור לצד המשורר הלאומי ורעייתו מאניה.
מסלול הסיור יעבור ברחובות והסימטאות המקסימות תל אביב בשנות העשרים והשלושים. יתחיל בסיפור התחדשותו של גן מאיר, ימשיך ברחוב המלך ג'ורג' החמישי, סימטה פלונית ואלמונית, כיכר מגן דוד, רחוב ביאליק ויסיים בבית הקברות טרומפלדור

לפרטים נוספים והרשמה לסיור יש ללחוץ על הלינק הבא:

http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?done=yes&topic_id=390

אנא בואו והפיצו לחברים
 

מאילן שחורי 


סקירון - חדש על המדף: סקירה ראשונית של ספרים ומחקרים בנושא תולדות ארץ ישראל וידיעת הארץ

על שם / מעוז עזריהו
את ספרו של פרופ' מעוז עזריהו, "על שם – היסטוריה ופוליטיקה של שמות הרחובות בישראל", קראתי בהנאה רבה. הספר שיצא בימים אלה לאור בהוצאת "כרמל" בירושלים והוא בן  278 עמודים, ריתק אותי מכמה סיבות. ראשית קרבתי לנושא בשל היותי, זו תקופת כהונה שנייה,  חבר ועדת השמות וההנצחה בעיריית תל אביב; שנית כחוקר תולדות תל אביב ושלישית כמורה דרך, המסתובב ימים ולילות ברחובותיה  של העיר. 
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש על שם – היסטוריה ופוליטיקה של שמות הרחובות בישראל - יש ללחוץ כאן:  ›
מצודת כח רעות תחת אש / יהודה דקל
לא מעט נכתב על הקרבות הקשים שהתרחשו  בגליל במלחמת השחרור. אחד הקרבות הקשים שעוררו גם וויכוחים לא מעטים היה על משטרת נבי יושע, הידועה כיום יותר כ"מצודת כח". יהודה דקל ז"ל, סא"ל במיל. איש פלמ״ח מהגדוד השלישי בחטיבת יפתח, פרסם לפני יותר מעשור, בהוצאת "כרטא", את ספרו "משטרה עברית". בינתיים הלך יהודה דקל לעולמו ועל שמו נוסדה במועצה לשימור אתרי מורשת  סדרת ספרים מיוחדת על אתרי ואירועי מורשת. במסגרת זו, יצאה באחרונה מהדורה שניה ומעודכנת לספרו של יהודה דקל. הפעם תחת השם "מצודת כח, רעות תחת אש". 
לעמוד באתר תיור ישראלי - המרחיב על הספר החדש מצודת כה - רעות תחת אש - יש ללחוץ כאן:  ›

פרויקט אתרי מורשת - מעכשיו חדשות ועדכונים מדי יום באתר תיור ישראלי

ממשלת ישראל מצויה בעיצומו של פרוייקט פיתוח ושימור אתרי המורשת בישראל. החלטת הממשלה קבעה כי יש לשקם ולהעצים תשתיות מורשת לאומית, באמצעות השקעה ממשלתית בשיקום ושימור נכסים מוחשיים ובלתי מוחשיים, המביאים לידי ביטוי את המורשת הלאומית של עם ישראל בארצו. 
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›
המשך הטור הימני....
אנו באתר "תיור ישראלי" החלטנו לעקוב מקרוב אחרי פרוייקט חשוב זה ונביא מידי פעם עידכונים. באתר נפתח איזור מיוחד למידע בנושא פרוייקט המורשת, בכלל זאת חוברת מיוחדת שהוכנה על ידי מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר המרכז את הפרויקט.
לפרוייקט אתרי מורשת באתר תיור ישראלי לחצו כאן:  ›

אילן שחורי 

פתחתי בפייסבוק עמוד מיוחד לתיירות ישראלית, מידע היסטורי סיורים ועוד  בשם תיור ישראלי, אשמח עם תכנסו ותצטרפו על ידי עשיית LIKE


http://www.facebook.com/MyTourIl


אנא תעבירו מיל זה גם לחבריכם ואשמח לראותכם בסיורים. כדאי לדעת שאני מקיים במהלך השבוע סיורים פרטיים, לבודדים וקבוצות בעברית ואנגלית. לישראלים ותיירים. על הסיורים הללו ניתן לראות בקליפ הנ"ל

http://www.youtube.com/watch?v=ZQKj4lhfmwQ

אני מאחל לכם סוף שבוע נעים ומקווה לראותכם בסיורים

חדשות וידיעות מתחומי תולדות א"י וידיעת הארץ: אירועים, כנסים, ימי עיון ומידע רב

באתר תיור ישראלי,  מופצים מדי יום חדשות בנושאי תולדות ארץ ישראל, ידיעת הארץ וסיורים מומלצים. אנא לחצו על הלינק הבא למבחר החדשות שפורסמו השבוע.

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות למרגלות חומת הים הדרומית של עכו, נחשפו מתקנים השייכים לנמל שפעל בעיר כבר בתקופה ההלניסטית (מאה 2-3 לפני הספירה) – והיה החשוב ביותר בארץ ישראל בתקופה זו. הממצאים התגלו במהלך חפירות ארכיאולוגיות המבוצעות כחלק מפרויקט שימור חומת הים של החברה לפיתוח עכו העתיקה, במימון מינהל מקרקעי ישראל. 

לקריאת לקט מהחדשות ניתן ללחוץ על הקישור הבא:

סיורים בהדרכת אילן שחורי - תל אביב שלי לסוף השבוע הקרוב - בכפוף למצב החום ולמספר הנרשמים....

מלחמת שלוש ברוקח: סיפורה של אחוזת ביית ונווה צדק - שבת ה-21 ביולי בשעה 10:00 בבוקר

סיור המציג את הסיבות שהביאו להקמת אחוזת בית, מקום מגורי התושבים הראשונים לצד סיפורה של נווה צדק ומלחמת 150 השנה בין משפחות שלוש ורוקח. מקום הפגישה לסיור, מתחת מגדל שלום ליד חנות גולף בשעה 10:00, מחיר 85 שקלים למשתתף, וכן ניתן להירשם בלינק הבא:
http://www.mytelaviv.co.il/tour_page.asp?topic_id=384

נפלאות שכונת עג'מי ביפו. האמת על השכונה והשקרים של הסרט
יום שבת ה-21 ביולי בשעה 17:00 - סיור מפתיע בשכונת עג'מי היפואית, בין נצרות וציונות, שכלל לא דומה לסרט שקלקל את הדימוי לשכונה. הרשמה מראש חובה. מחיר 85 שקלים למשתתף. נפגשים ברחבת השעון ביפו.
לפרטים והרשמה לסיור נפלאות שכונת עג'מי יש ללחוץ על הלינק הזה  ›
אמריקה בתל-אביב - סיור מיוחד במושבה האמריקאית טמפלרית בין יפו לת"א. היכן שהכל התחיל
יום שבת ה-21 ביולי בשעה 12:30 - מקום פגישה - רחוב אילת פינת רחוב ניצנה, מול מסעדת נלו. הדרמה מאחורי הקמת המושבה האמריקאית שהפכה למושבה הטמפלרית. על הברון יוסטינוב (בתמונה)  ועל מלון ירושלים, הרשמה מראש חובה 85 שקל, (פגישה אילת פינת ניצנה)  
לפרטים והרשמה לסיור אמריקה בתל אביב יש ללחוץ על הלינק הזה  ›

מחכה לראתכם בסיורים ולכל שאלה ניתן לפנות אלי. בברכה מאילן שחורי            052-7747748      

היו היה פעם.....

אילן שחורי, תמונה היסטורית:    צילום נדיר של רחוב אלנבי בתל אביב עם בית הכנסת הגדול מסוף שנות העשרים 


כרזה, מודעה או גלויה זו ורבות אחרות, תצלומים נדירים וחדשים. מידע תיירותי, היסטורי, ארכיאולוגי רב. חדשות מתחומי התיירות ועוד הרבה הפתעות. הכל באתר התיירות החדש. 
תיור ישראלי בכתובת: 

http://www.mytour-il.co.il 


FacebookShare

לשיתוף ניוזלטר זה בעמוד הפייסבוק אנא לחצו על הלוגו המצורף


להתראות בניוזלטר הבא...תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.