שרונה אז והיום

ספרי תל אביב במהדורה דיגיטלית

גלריית סרטים

מגנטים תל-אביביים למכירה

מאמרים בתולדות תל-אביב

גלריית תמונות

פורומים

לוח אירועים

ספרים חדשים בנושא א"י

העולם שלי - מאמרים וכתבות על אטרקציות עולמיות

ארכיון ניוז-לטר שבועי

מאמרים וכתבות תיירותיות

סרטי תל-אביב הקטנה

מכתבי תודה על סיורים

ספרים של אילן שחורי למכירה

תל אביב - אודיסה

בית הבאוהאוס בו נולדתי - גורדון 67 תל-אביב

מסמכים נדירים מתולדות תל אביב

סרטים והופעות של אילן שחורי בתכנית רואים עולם בערוץ 1צייד הצבעים - סיפורו של נחום גוטמן / לאה נאור

צייד הצבעים - סיפורו של נחום גוטמן / לאה נאור

 

 

 

במשך כמה שנים שקדה הסופרת, המשוררת והיוצרת לאה נאור, על כתיבת הביוגרפיה של נחום גוטמן. נברה באלפי מסמכים, שוחחה עם רבים והתוצאה, ספר מקסים שיצא בימים אלה לאור בהוצאת יד יצחק בן צבי.

 

הספר בן  350 העמודים, מכיל את סיפורו של נחום גוטמן בסגנונה המיוחד של לאה נאור, שהתמחתה שנים רבות בכתיבה לילדים, למרות שאין מדובר הפעם בספר לילדים. נאור מביא בספרה קטעים מזיכרונותיו של גוטמן, מדברי משוררים, סופרים וציירים על אמן רב תחומי זה, שזכה בפרס ישראל, אומנם לא בציור אלה בכתיבת ספרי ילדים. לאה נאור משלבת בספרה, איורים רבים של נחום גוטמן, רישומים שלו מגיל צעיר עד בגרות וגם כיצד אחדים ממכריו הנציחו יוצר מופלא זה. מתחת לאיור של חיים נחמן ביאליק, המופיע בעמוד 29, כותבת למשל לאה נאור כי גוטמן ראה בו אב רוחני וצייר אותו באהבה ולפעמים בחמלה.

 

״כמה קשה להיות סופר, אני אף פעם לא אהיה סופר. אהיה צייר, או צייד, או מגלה ארצות אולי", סיפר הסופר והצייר נחום גוטמן על חלומות ילדותו, מספרת בספר לאה נאור. לדבריה, אולי הוא עצמו לא ידע עד כמה הגשים את כל חלומותיו. לאה נאור קובעת כי בסיפוריו ובציוריו גילה לנו גוטמן ארצות רחוקות, וגם את ארצנו שלנו. במכחולו ובעטו הצליח ״לצוד״ חיות, אנשים, נופים וחוויות.
נחום גוטמן היה צייר עטור פרסים, פסל, אמן פסיפס נחשב בעולם, וגם חתן פרס ישראל לספרות ילדים. עם זאת, הוא היה אדם צנוע, חביב, טוב לב ושופע הומור, שחיפש ומצא בכל מקום צבע נוסף ויופי שרק הוא היה מסוגל לגלות.
הוא ידע לצוד את המראות ואת הצבעים של העולם.

 

את ספרה על הביוגרפיה של נחום גוטמן, מחלקת לאה לאור לפרקים לפי קורות השנים. תחילה על המסע מרוסיה חיפו מ 1898-1905. לאחר מכן הפרק העוסקת במעבר המשפחה מיפו לנווה צדק 1905 – 1907 ולאחר מכן כמובן מאחוזת בית לתל אביב 1910 – 1913. פרק מיוחד עוסק בשנים 1913 – 1918, מעברו של נחום גוטמן מתל אביב לבצלאל לירושלים. היא לא מחמיצה את שנותיו של גוטמן בגדוד העברי ולאחר מכן פעילותו בפריס בין השנים 1918-1925.  על חייהם של נחום גוטמן ורעייתו דורה בתל אביב מוקדש פרק מיוחד המתמקד בשנים 1925-1934 ואת הספר חותם הפרק האחרון בחייו של גוטמן. מ"לובנגולו ועד פרס ישראל". השנים 1934-1978.  

 

בסוף הספר מובאת רשימה  של המקורות העיקריים בהם השתמשה לאה נאור, וזו אולי הפעם הראשונה שמלוקטים יחדיו, המאמרים והספרים שעסקו בסופר, צייר, אמן מוכשר זה, שסוף כל סוף זכה לביוגרפיה, אולי בדיוק כפי שהוא היה רוצה שיכתבו עליו.

 

 

לאה נאור.

 

לאה נאור - סופרת, משוררת, מתרגמת ופזמונאית. היא רעייתו של העיתונאי והיסטוריון א"י מוטקה נאור. לא נאור כתבה לא מעט שירים  שהתפרסמו בין היתר "מקהלה עליזה"  בהלחנתה של נורית הירש, אותו שרה  חווה אלברשטיין. "קרנבל" בנח"ל וסרנדה לעדה" שכתבה ללהקת הנח"ל והשיר "בהר הגלבוע" ששרו צמד הפרברים. ״צייד הצבעים״ הוא ספר הביוגרפיה הרביעי שלה. קדמו לו ״הרופא על הסוס - סיפורו של הלל יפה״, ״המשורר - סיפורו של ח״נ ביאליק״, ו״מלך הילדים - סיפורו של לוין קיפניס״. כולם הופיעו בסדרה ״ראשונים בארץ״ בהוצאת יד יצחק בן צבי. לעיצוב ולעריכה הגרפית של ספר נאה זה אחראית רותי בית-אור.

 

את הספר "צייד הצבעים", ניתן להשיג ישירות באתר הוצאת "יד יצחק בן צבי" בלינק הזה:

http://www.ybz.org.il/bookstore

 

וניתן גם לבקר באתר האישי של היוצרת לאה נאור בלינק הבא:

http://www.naorlea.co.il/

 

 

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה


  חזור למעלה  חזור למעלה  
For english click here


טיולים

כל הטיולים
חדשות

כל החדשות


מסמך השבוע
מסמך השבוע

לקראת הבחירות הקרובות. מסמך מ 1918 על תעמומלת הבחירות שהיתה בתל אביב. תעמולה לא כ"כ שקטהתמונת השבוע
תמונת השבוע

 זיכרון של פעם. גן  פרסומת לגן החיות של תל אביב. בתחילה היה  הגן מחוץ לעיר ולאט לאט העיר התקרבה לגן ולפתע הגן היה במרכזה והפך למיטרד


<< אפריל, 2024 >>
א ב ג ד ה ו ז
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
             
כל האירועים


הצטרפות לרשימת תפוצה


צור קשר


קישורים שימושים
עמוד תיור ישראלי בפייסבוק - הצטרף ע"י עשיית LIKE
לוח אירועים וחדשות של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות
אתר הטיולים והמידע - תל אביב שלי
פרש - האתר להיסטוריה וידיעת הארץ
לוח המראות ונחיתות און ליין
מגילות ים המלח - תצוגה דיגיטלית
מאמרים בנושא תולדות ארץ ישראל שהופיעו בכתבי העת קתדרה ועת-מול
נתונים סטטיסטיים עכשווים על תל אביב, כולל שנתונים
תחזית מזג אוויר בתל אביב
כל הקישוריםפורומים פופולארים
חוות דעת ועצות של מטיילים
פורום מורי דרך מייעצים
מעולמם של בתי המלון
טיפים והמלצות מתיירות חו"ל
ספרי תולדות ארץ ישראל - יד שנייה - מכירה - החלפה
כל הפורומים


אתר תל-אביב שלי,  My Tel-Aviv - בעריכתו של אילן שחורי, ההיסטוריון של תל-אביב, מביא לגולשים חובבי תל אביב, ההיסטוריה של ארץ ישראל והציבור הרחב, מידע רב במאות כתבות, מאמרים, ניתוחים  מסמכים ותמונות העוסקים בהיסטוריה של העיר העברית הראשונה. ראו גם העמוד המיוחד בפייסבוק: http://www.facebook.com/MyTourIl
 

עמוד הבית  |  שאלות ותשובות  |  קישורים  |  סרטונים  |  חדשות  |  הוסף למועדפים  |  צור קשר  |  מפת האתר  |  מאמרים בנושאי תיירות ברחבי א"י  |  תמונות מימי תל אביב הקטנה  |  כיכר המדינה

2011 © כל הזכויות שמורות mytelaviv.